Aktuality 2019/2020

Projekt Edison

Vloženo 25. 02. 2020, autor Mgr. Zuzana Semešová, zhlédnuto 1575x

V týdnu před pololetním vysvědčením 27. 1. 2020 - 2. 2. 2020 naše škola ožila jinými kulturami a angličtinou. Zapojili jsme se do projektu Edison, který realizuje mezinárodní společnost AIESEC. Projekt spojuje mladé lidi odlišných kultur a národností, aby se seznámili se zvyky, tradicemi a situací v jiných zemích a stali se tak generací, která prolomí prohlubující se mezikulturní bariéru.

Na naši školu zavítali tři nadšení mladí studenti z Ruska, Gruzie a Pakistánu. Viktoriia, Tata a Abbas byli součástí vyučování a učili naše žáky nebát se odlišného. Po celý týden bylo ve škole rušno a hlavně byla všude slyšet angličtina! Žáci se se svými dočasnými „spolužáky“ mohli domlouvat pouze v cizím jazyce.

Celý týden navštěvovali třídy prvního i druhého stupně, aby mohli mluvit o krajině, odkud přichází, o zvycích a situaci v dané zemi. Měli připravené prezentace s fotkami, předvedli tance, jazyk, jídlo i hry. V poslední den jejich návštěvy se ve škole konala prohlídka kultur, tzv. Global Village, kde formou stánku a v uvolněné atmosféře prezentovali studenti svou kulturu formou stánku a celé to ukončili společnými hrami a tancem se žáky. I naši žáci se aktivně zapojili, a to tím, že se studentům věnovali i po vyučování. Na kroužku anglické konverzace si vytvořili prezentace, jak o různých zajímavostech České republiky, tak o Spáleném Poříčí. A to vše v angličtině skvěle odprezentovali.

Pozadu nezůstaly ani některé rodiny, které zahraniční stážisty ubytovaly u sebe doma a věnovaly se jim. Za co jim patři obrovské díky.

O tom, že se projekt žákům líbil, svědčí i to, že o tom napsali článek, a to v angličtině:

One week before half term graduation our school joined the Edison project. From the project three university student visited our school. The name of the first student is Tata Bobokhidze from Georgia, the second student is Mohammad Abbas from Pakistan and the last one is Viktoriia Popova from Russia. They were here for one week. They stayed in houses of elementary school students in Spálené Poříčí and Nové Mitrovice. Students introduced their countries and their traditional food, music and dance. Amazing was, that they were all the time talking in English, so we could practice our English. Before they left, they repeated us some dances and traditional clothes. In the afternoon we showed them Spálené Poříčí and told them something about it and at the end everyone was very happy because it was somethig new for everyone. And they liked czech „chlebicek“. And what other studetns say about Edison?

„When somebody says Edison, I imagine very kind people, who speak very good English. I also remember other cultures and climate. Interesting places and obviously nations.“

„When I hear about Edison, I remember, when we were dancing Coresa dance“ „I think the project Edison was very interesting. I like Coresa dance. Russia is very pretty. I like Russian food, traditions. I like Pakistan food, it is very interesting.“

„When someone says Edison, I remember pople from another countries and food from another countries. The Coresa dance is very funny and I liked the most Pakistan.“

„Edison was very nice. Students could speak very good English and I liked Tata and her art.“

„Edison is very good project. In Russia people wear very nice clothes and I liked it.“