Základní škola a mateřská škola Spálené Poříčí

Aktuality 2020/2021

Čtení - nejlepší učení

Vloženo 03. 03. 2021, autor Mgr. Ladislava Blovská, zhlédnuto 174x

„Čtení - nejlepší učení“. Tento citát významného ruského básníka, prozaika a dramatika A. S. Puškina se stal výstižným názvem projektu pro podporu čtenářské gramotnosti u žáků základních škol.

Projekt organizuje MAS sv. Jana z Nepomuku a jeho cílem je zkvalitnit čtenářskou gramotnost prostřednictvím četby zajímavých knih, které se pak stanou součástí školních knihoven. Učitelé zapojení do projektu si pro žáky vybrali knihy a vytvořili k nim pracovní listy – čtenářské záznamy, které mezi sebou školy sdílejí.

Tohoto projektu se účastní druhým rokem i naše škola, dále se zapojily ZŠ Nepomuk, ZŠ Mileč, ZŠ Kasejovice. Loni byl projekt zaměřen na rozvoj čtenářství ve 2. a 6. ročníku. U dětí se těšil velké oblibě a naše škola díky němu obohatila školní knihovnu o 60 knih.

V tomto školním roce jsou čtenářské dílny určeny pro 3. a 7. ročník. Třeťáci i letos velmi nadšeně pracují s novými knihami, které našli v předvánočním týdnu ve škole pod stromečkem. Škola tak získala pro I. stupeň těchto 6 titulů po 5 kusech: Ukradené štěně (I. Peroutková), Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my (M. Kratochvíl), Tatínku, ta se ti povedla (Z. Svěrák), Sísa Kyselá (M. Drijverová), Babička drsňačka (D. Walliams) a Detektivové a narozeninový případ (Z. Pospíšilová a M. Vydrová).

I pro žáky 7. tříd byly vybrány velmi poutavé knihy různých žánrů, které jim byly představeny při on-line výuce českého jazyka. Obdrželi jsme 6 titulů po 10 kusech (tedy 2 sady knih vzhledem k paralelním třídám v 7. ročníku): Spočítej hvězdy (L. Lowry), Alchymistova šifra (K. Sands), Dostaňte mě ven! (D. El – Nawabová), Kluci netančej! (O. Stehlíková), Prašina (V. Matocha), Robinson Crusoe (D. Defoe). Někteří sedmáci už s knihou pracují, pro ostatní jsou knihy ve škole připraveny k vyzvednutí.

Co je tedy úkolem našich žáků? Vyzvednout si vybranou knihu ve škole, přečíst ji a vypracovat k ní čtenářský záznam. I když musí v době distanční výuky probíhat čtenářské dílny doma, je aspoň více času na čtení a přemýšlení o přečteném. Odměnou bude nejen pěkný čtenářský zážitek, ale i získání dalších 90 nových knih pro naši knihovnu, které udělají radost i ostatním dětem ve škole.

Smyslem čtenářských dílen je nejen rozvíjet čtenářskou gramotnost, ale i probouzet v dětech lásku ke knihám. A protože je právě březen, který je označován jako „měsíc knihy“, udělejte si čas na čtení, ponořte se do nových příběhů a vydejte se s literárními hrdiny do světa fantazie!

L. Blovská

« zpět na seznam článků

Důležité informace

Provoz školy od 12. 4. 2021

GDPR

Co nás čeká

Žádné události!

Zobrazit další akce

Schránka důvěry

Může se stát, že budeš mít problém. Problém, který tě bude trápit, ale zároveň se s ním budeš stydět komukoliv svěřit. Nebo se stane, že člověk šlápne „vedle“, provede nějakou věc, které hned vzápětí začne litovat, případně se stane svědkem situace, kdy provede nějakou hloupost někdo jiný.

Více informací

EU peníze školám

© 2006 - 2021 ZŠ a MŠ Spálené Poříčí, všechna práva vyhrazena.

FoXprofi.com webdesign