Přednáška o archeologii

Vloženo 28. 04. 2015, autor V. a M. Janovská, 7.A

V úterý 21. 4. 2015 se zúčastnily naše třídy 6.A a 7.A přednášky Josefa Hory o archeologii.

Po seznámení s oblastí, kterou se obor archeologie zabývá, nám bylo ukázáno chronologické rozdělení používané archeology pro období pravěku na našem území, kdy jsme se dozvěděli i zajímavosti o některých kulturách, které se v různých obdobích pravěku vyskytovaly. Po tomto úvodu byly představeny významné lokality a objevy české i evropské archeologie. První lokalitou byly Dolní Věstonice a Pavlov, kde se nalezl dosud nejstarší keramický výrobek na světě – světoznámá Věstonická venuše. Byli jsme seznámeni také s dalšími objevy z této lokality jako trojhrobem mladých lidí a rytinou na mamutím klu představující možná mapu Pálavských vrchů. Dále nám byl představen Ötzi – muž z ledovce. Jednalo se o mumii starou více jak 5000 let, která byla nalezena v Alpách na italských a rakouských hranicích. Dalším zajímavým objevem byl bohatý hrob knížete z Hochdorfu. Tento muž byl pohřben pod mohylou s velice bohatou hrobovou výbavou.

Po významných objevech jsme se dozvěděli o archeologických lokalitách z pravěku a středověku, které se nacházejí v okolí Spáleného Poříčí. Posledním blokem přednášky byly metody využívané v archeologii pro vyhledávání, zkoumání a datování archeologických lokalit. Zde jsme si vyslechli velice zajímavé informace o letecké archeologii a jejích metodách, o analýzách pylových zrn nalézaných v archeologických vrstvách a na závěr o metodě datování metodami dendrochronologie, která zkoumá letokruhy dřeva.

Na závěr přednášky zbyl i čas na naše dotazy.

V. a M. Janovská, 7.A