Stonožková pergola předána domovu Zvíkovecká kytička

Vloženo 19. 11. 2013, autor Mgr. Soňa Tikalská, zástupkyně ředitele školy

Ve čtvrtek 26. září 2013 se do Domova Zvíkovecká kytička ve Zvíkovci sjelo mnoho vzácných hostí. J. Em. Dominik kardinál Duka dostal ke svým 70. narozeninám od Stonožkových dětí zvláštní dárek - zahradní pergolu. Rozhodl se věnovat ji právě klientkám zdejšího domova děvčatům, které ji kvůli svému postižení velmi nutně potřebují. A právě tento den otec kardinál pergole požehnal a předal ji do používání.

Slavnosti se kromě J. Em. Dominka kardinála Duky a paní Běly zúčastnilo mnoho významných osobností. Ředitelka Domova Zvíkovecká kytička PaedDr. Jana Česká uvítala mnohonásobnou olympijskou vítězku v gymnastice paní Věru Čáslavskou, 1. zástupce náčelníka GŠ AČR genmjr. Miroslava Žižku, náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky plk. Zdeňka Jakůbka, velitele hradní stráže plk. Radima Studeného, generálního vikáře plzeňské diecéze Mons. Josefa Žáka, starostu Zvíkovce Petra Uhera, zvíkoveckého faráře Patera Dariuse Gebalu a mnoho dalších hostí.

Na realizaci pergoly Stonožka přispěla velmi významnou finanční částkou. Nebyla však sama. Projektu se zúčastnilo mnoho dalších sponzorů, kteří přispěli nejen finančně, ale např. dodali materiál nebo bezplatně odpracovali desítky hodin při jejím vybudování.

Při této příležitosti došlo i k další velmi významné události. Do speciální schránky, která by měla být otevřena až za 100 let v rámci oslav 1250. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje, byly vloženy písemnosti o dnešním Zvíkovci a o Domově Zvíkovecká kytička, poselství stonožkových dětí příštím generacím, stonožková knížka Létáme spolu jen do války a také dopis, podepsaný náčelníkem GŠ AČR gen. Petrem Pavlem, který dokumentuje spolupráci Stonožky a Armády České republiky. Schránka byla uzamčena 5 zámky do výklenku ve zdi zvíkoveckého kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Na této slavnosti vystoupili se svým kulturním programem i žáci naší školy. Vendula a Markéta Janovských zazpívaly stonožkovou hymnu ve zvíkoveckém kostele a poté školní kapela "Bengál" pod vedením sbormistra Mgr. Romana Škaly zahrála několik písní ze svého repertoáru přímo pod nově vybudovanou pergolou.

Mgr. Soňa Tikalská
zástupkyně ředitele školy

01. 04. 2024 - 12. 04. 2024
Elektronický zápis do 1. třídy ZŠ