Brdské osmistovky – Třemšín 827 m n. m.

Vloženo 30. 04. 2012, autor Mgr. Jiří Šeffl

V úterý 24. 4. 2012 jsme v rámci projektu "Brdské osmistovky", který jsme vyhlásili společně s panem ministrem A. Vondrou v září 2011, vystoupali na Třemšín. Třemšín je vrchol v jižní části středočeského pohoří Brdy, v katastrálním území Voltuš a je centrem stejnojmenného přírodního parku. S výškou 827 m n. m. je to nejvyšší bod jižních Brd – Třemšínské vrchoviny a přirozená dominanta Třemšínska.

Do Roželova, který se nachází 5 km od Třemšína, jsme se přepravili dvěma autobusy a pak už nás čekal pochod na "Brdskou osmistovku". Cestou jsme míjeli zajímavosti (studnu, kapličku, partyzánský úkryt, litinový kříž...). Na Třemšíně nám pan Ing. J. Benetka poutavě vyprávěl o historii, zajímavých osobnostech, ale také o mýtech a pověstech, které se vztahují k Třemšínu.

Na vrcholu jsme se společně vyfotografovali, opekli buřty a vydali se lesní cestou směrem k Voltuši, kde jsme nastoupili do autobusů a vydali se na cestu zpět. Výstup na Třemšín se velice vydařil, počasí nám přálo, dozvěděli jsme se mnoho zajímavého a strávili jsme velkou část dne v nádherné jarní přírodě. Chválím všechny žáky za jejich turistický výkon! Další osmistovky v Brdech nás čekají v červnu a na závěr uspořádáme výstavu o celém projektu "Brdské osmistovky".

Mgr. Jiří Šeffl