Brdské osmistovky

Vloženo 19. 10. 2011, autor Mgr. Jiří Šeffl

V pátek 14. 10. 2011 jsme zahájili projekt "Brdské osmistovky". Smyslem projektu, který jsme vyhlásili 1. září pod záštitou pana ministra A. Vondry, je podrobnější poznání Brd a vojenského újezdu. Je to krajina, kterou důvěrně známe a přesto bychom jí mohli poznat ještě lépe. Oslovíme také základní školy na okraji vojenského újezdu Brdy. Kopců, které dosahují v Brdech nadmořské výšky 800 m a více je celkem 10. Budeme o nich sbírat informace, literární zmínky, budeme je kreslit, už máme složenou i píseň... V pátek jsme projekt zahájili turistickým pochodem na Kokšín, který sice měří 684 m n. m., ale je nám nejblíže.

A hlavně jsme chtěli podpořit akci našich vojáků v zahraničí, 8. jednotky PRT Lógar a 102. průzkumného praporu Prostějov. Společně pokoříme vzdálenost 4 544 kilometrů mezi domovskou posádkou a základnou FOB SHANK. Výtěžek charitativní akce bude využit na výstavbu dětského sportoviště pro afghánské děti a Dětský domov v obci Plumlov. Kokšín má nadmořskou výšku 684 m a Spálené Poříčí 417 metrů, takže výškové převýšení je úctyhodných 267 metrů! Vyrazili jsme v 8 hodin a 10 minut za pěkného počasí, které se ještě během akce vylepšovalo až k dokonalé azurové obloze. Dýchali jsme čistý lesní vzduch a všímali si krajiny kolem nás, hlavně flory a fauny. Další informace jsme čerpali z informačních tabulí, které jsou rozmístěné po cestě do Hořehled. Někteří žáci po cestě nasbírali i houby. Po 5 kilometrech jsme se přiblížili k vrcholu Kokšína, který byl ukryt v mracích - nádherný pohled jako někde ve velehorách! Poslední desítky metrů výstupu byly náročné – samé kameny a příkrá stráň. Konečně vrchol! A jako by se na naši počest rozestoupilo nebe, slunce nás na vrcholu oblažilo svými paprsky. Byli jsme rádi, že jsme dosáhli cíle. Po krátkém občerstvení a fotografování na vrcholu jsme vyrazili na cestu zpět. V cíli nás očekávaly naše paní kuchařky s výborným rizotem.

Klobouk dolů před výkonem všech zúčastněných a hlavně našich mladších žáků a žákyň! Strávili jsme společně krásný slunečný den, byli jsme na čerstvém vzduchu, udělali jsme hodně pro své zdraví (ušli jsme 12 kilometrů s převýšením 267 metrů) a hlavně jsme podpořili charitativní akci a naše vojáky! Škoda, že někteří žáci zůstali raději doma, všichni určitě nemohli zrovna v pátek onemocnět. Akce nestála nikoho ani korunu.

Vážím si všech, kteří se zahájení projektu "Brdské osmistovky" a "Pochodu za dětským úsměvem" zúčastnili! Všichni žáci dohromady ušli 1 659 kilometrů!

Mgr. Jiří Šeffl

01. 04. 2024 - 12. 04. 2024
Elektronický zápis do 1. třídy ZŠ

03. 04. 2024