Setkání se záchranáři

Vloženo 16. 12. 2011, autor Mgr. Jaromíra Regentová

V současné době jsou děti stále častěji vystaveny různým nebezpečím.

Naše škola se snaží, aby pro ně byla co nejbezpečnějším místem. Co se stane, když zdi školy opustí, již ovlivnit nemůžeme. Můžeme je ale na rizikové situace připravit.

Mezi ně patří i poskytování první pomoci a péče o zdraví člověka, které jsou i jednou z aktivit našeho ŠVP.

Proto jsme pátek 25. 11. 2011 přivítali milé hosty, pracovníky Záchranné služby - Sanitar, jejíž člen přizval kolegy z krajské záchranky. Záchranáři Michal Řepka, Petr Sopek, Roman Čapek a Michal Šebek nás ve dvou dvouhodinových blocích seznámili se svojí nelehkou a zodpovědnou prací a samozřejmě děti zapojily do praktických činností. Vyzkoušely si pomoc a ošetření např. při zástavě krvácení z nosu, fixaci zlomeniny horní i dolní končetiny pomocí dlahy, ale i resuscitaci při zástavě oběhu (na figuríně).

V závěru si všichni mohli prohlédnout vozidlo záchranné služby.

Akce děti velmi zaujala, hodně nového se dozvěděly, ale také v řadě případů dokázaly přítomné zdravotníky doplňovat svými vlastními zkušenostmi, obracely se na ně s dotazy.

Během dopoledne nebylo zdaleka možno postihnout celou problematiku, a proto jsme se dohodli, že v dalším pololetí tuto akci zopakujeme.

Ochotným záchranářům patří každopádně náš velký dík a uznání, neboť nikdy nevíme, kdy nás může jiný člověk potřebovat a náš zákrok mu zachrání život nebo zdraví.

Mgr. Jaromíra Regentová