Finále Dětské porty 2011

Vloženo 11. 02. 2011, autor Anna Kramlová

V sobotu 20. listopadu 2010 se v Plzni v sále SPŠ dopravní konalo oblastní kolo soutěže Dětská porta. Vzhledem k tomu, že jedním z vystupujících byla i zdejší spálenopořičská kapela "Třeťáci", vydala jsem se i já do místa konání této hudební akce. Jednak proto, že jsem byla na takovou akci zvědavá a také proto, že jedním z členů hudební skupiny je i můj syn. Celá akce se konala v sále školy, kde již bylo připraveno pódium pro účinkující, stolky pro porotu a spousta místa i pro diváky. Hned v úvodu jsem byla zaskočena vysokým počtem účinkujících. Soutěž byla rozdělena do dvou částí – dopoledne vystupovali jednotlivci a hudební dvojice, po obědě pak byl čas vyhrazen pro hudební skupiny. Na dětské portě v Plzni vystoupilo celkem 23 dětských hudebních skupin, dvojic a jednotlivců ve věku od 8 do 26 let věku. Již v dopolední části jsem byla velmi mile překvapena všemi účinkujícími, kteří divákům a především porotě předváděli svoje umění – zpívali country, folk, hráli na kytary, housle, zkrátka všichni se dobře bavili.

Moje hlavní chvíle ale přišla po přestávce v odpoledním bloku, kdy jedním z vystupujících byla skupina "Třeťáci". Tuto kapelu tvoří celkem pět členů – Tomáš Kutálek (basová kytara), Standa Hefert (klávesy), Mirek Kraml (bicí) a dvě dívky Vendulka a Markétka Janovská (zpěv). Všichni členové, jak už jsem zmínila, chodí do stejné třídy a myslím, že mají mezi sebou skvělou partu. Děti spolu hrají zatím jeden rok a dal je dohromady jejich kapelník a učitel pan Mgr. Roman Škala. Kluci na pódiu zahráli a děvčata krásně zazpívala celkem tři písničky – Ho ho Watanay, Tři citrónky a Chodím po Broadwayi. K panu učiteli Romanu Škalovi musím ještě zmínit, že kromě "Třeťáků" měl v soutěži ještě další "želízka v ohni" – a to ještě jednu kapelu ze Spáleného Poříčí – Galaxy, která je složená převážně z žáků deváté třídy a kapelu z Blovického gymnázia, kterou tvoří studenti tercie. Obě zmiňované kapely získaly ve své kategorii třetí místo a byl to pro ně veliký úspěch. Hlavními hvězdami sobotního odpoledne se ale stali "Třeťáci", kteří získali nejen cenu diváků, ale ve své kategorii skončili na prvním místě a postoupili do celorepublikového finále.

Konání republikového finále DP proběhlo 4. - 6. února 2011 v Praze a "Třeťáci" se ho se svým doprovodným teamem zúčatnili. Naše výprava byla poměrně početná a všichni jsme společně prožívali hudební zápolení. Ve finále DP se v jejich kategorii, kromě sedmi českých hudebních skupin, představily i dvě kapely ze Slovenska. Konkurence byla opravdu veliká a některé výkony byly téměř na profesionální úrovni.

"Třeťáci" nezklamali a svým výkonem nám všem udělali velikou radost. Když dohráli, všichni jsme si oddychli a netrpělivě čekali na večer na slavnostní vyhlášení výsledků. Když pak na slavnostním předávání zaznělo jejich jméno a z rukou porotců si převzali cenu diváků, byli jsme všichni šťastni. Nejvíc ale pan učitel Roman Škala a jeho malí muzikanti. My rodiče jsme byli na své děti náležitě hrdí a přejeme jim do budoucna mnoho dalších hudebních úspěchů.

Anna Kramlová

01. 04. 2024 - 12. 04. 2024
Elektronický zápis do 1. třídy ZŠ

03. 04. 2024