Neobyčejné setkání

Vloženo 13. 02. 2018, autor Mgr. M. Sýkorová, Mgr. J. Šeffl

Ve středu 24. 1. 2018 se v ZŠ Kladská v Praze uskutečnilo velmi neobyčejné setkání. Ten den krátce po třinácté hodině přicestoval z Říma na oficiální návštěvu České republiky Velký špitálník Suverénního řádu svatého Jana Jeruzalémského z Rhodu a Malty Jeho Excelence Dominique Louis Gabriel Joseph Marie Prince de La Rochefoucauld - Montbel. A díky diplomatické přímluvě velvyslance ČR u Svatého stolce a Suverénního řádu maltézských rytířů v Římě a velkého přítele hnutí Na vlastních nohou - Stonožka, Jeho Excelence Pavla Vošalíka, směřovaly první kroky prince de La Rochefoucauld v České republice právě do ZŠ v Kladské. Prince doprovázel velvyslanec Řádu v ČR J. E. Wenceslas princ Lobkowicz a šéf kabinetu Velkého špitálníka, pan Ivo Graziani. Náplň práce pro nás velmi zvláštního historického pojmenování Velkého špitálníka se dá vyjádřit jako spojení práce ministra zdravotnictví, ministra školství a ministra práce a sociálních věcí do jedné funkce, které se říká Velký špitálník. Přesně v 15.55 před školou zastavilo auto a z něho vystoupil princ de La Rochefoucauld s doprovodem, kde jej přivítala paní Běla Gran Jensen spolu s ředitelkou školy, paní Kateřinou Vávrovou, paní Janou Bečvářovou a panem Vítězslavem Březinou. A poté se už vzácná návštěva odebrala do jedné z tříd školy, kam byly pozvány děti z některých škol (Kladská, Plzeň, Kopřivnice a Otrokovice, Kostelec nad Labem) a také hosté z řad učitelů a přátel Stonožky. Nutno jmenovat pana arm. gen. Pavla Štefku, místostarostu Kopřivnice pana Lumíra Pospěcha a také manželku současného náčelníka Generálního štábu AČR paní Janu Bečvářovou. Děti s velkou netrpělivostí a zvědavostí očekávaly příchod J. E. prince de La Rochefoucauld. Princ se s dětmi přivítal a bylo zjevné, že má radost z toho, že se nebude odehrávat formální a oficiální diplomatické jednání, ale velmi bezprostřední a milé setkání s dětmi, které svojí prací právě naplňují to, co má také princ de La Rochefoucauld na starosti ve své funkci. S dětmi si popovídal, všem se podepsal na připravené archy s jeho fotografií a znakem Řádu maltézských rytířů. Od dětí převzal krásný obraz a sám si také mezi kresbami jednu vybral a na oplátku si jej také nechal podepsat od mladé autorky obrázku. Na závěr svého setkání s dětmi se s nimi vyfotil a poté se odebral na jednání s paní Bělou a ostatními členy doprovodu. J. E. princ de La Rochefoucauld velmi přehledně popsal činnost řádu a i to co má na starosti právě on, t.j. oblast lékařskou, sociální a vzdělávací. S paní Bělou se domluvili na další spolupráci a velvyslanec Řádu v ČR J. E. Wenceslas princ Lobkowicz bude nápomocen v hledání možností přímé spolupráce Stonožky a Suverénního řádu maltézských rytířů. Později pak zaslal velvyslanec Řádu v ČR princ Lobkowicz děkovný dopis, ve kterém vyjadřuje jménem Jeho Excelence Prince de La Rochefoucauld – Montbel veliké uspokojení s návštěvou školy a seznámením se s činností Stonožky. Vyjádřil přesvědčení, že by bylo možné navázat vzájemnou spolupráci.

Velmi nás potěšilo, že mezi pozvanými hosty byli i zástupci naší školy Mgr. M. Sýkorová a Mgr. J. Šeffl a náš pan starosta Ing. Pavel Čížek, kteří se zúčastnili opravdu neobyčejného setkání.

Mgr. M. Sýkorová, Mgr. J. Šeffl