Stonožka

Velká čest pro Spálené Poříčí, pro naši školu, pro naše děti!

Vloženo 10. 12. 2018, autor Mgr. Jana Hodková, zhlédnuto 4296x

V pátek 7. prosince 2018 se od 11.00 hodin v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze uskutečnila slavnostní mše svatá věnovaná hnutí Na vlastních nohou Stonožka.

Jako již tradičně jsme i letos obdrželi pozvání, a tak se výběr žáků naší základní školy společně s paní Věrou Čížkovou a paní učitelkou Sýkorovou, Muchovou a Hodkovou, vypravil na Pražský hrad. Slavnostní mše byl přítomen i náš místostarosta pan Pavel Čížek. Slavnostní mši celebroval Jeho Eminence Dominik kardinál Duka. V chrámové lodi katedrály jsme se mohli setkat například s paní Bělou Gran Jensen, armádními generály A. Opatou, J. Bečvářem, P. Pavlem, P. Štefkou, ředitelem pražské zoologické zahrady M. Bobkem, ředitelem FN Plzeň V. Šimánkem a dalšími osobnostmi.

Mši zahájil kpt. Petr Šabaka, kaplan AČR, milým pozdravem a těmito slovy: “Chtěl bych na prvním místě přivítat VIP osobnosti, ty, kteří jsou zde těmi nejdůležitějšími – vás, žáky a žákyně stonožkových škol.“ Tento pozdrav rozehřál srdce přítomných a hlavně dětí. V průběhu celé mše mnohokrát zaznělo DĚKUJEME! Díky patřilo celému stonožkovému „týmu“, dětmi a jejich učiteli počínaje, armádě ČR, Arcibiskupství pražskému a všem, kteří svojí obětavostí a laskavostí dělají svět lepším.

Vybraní zástupci z přítomných škol přečetli společnou Přímluvu. Za naši základní školu ji četl Ondřej Vaidiš. V závěru mše přinášeli zástupci jednotlivých škol dary. Za naši školu nesl dar Jan Byron, doprovázený náčelníkem generálního štábu, armádním generálem Alešem Opatou.

V průběhu mše jsme se dozvěděli, na co vše se Stonožkou přispíváme a kde pomáháme, na co můžeme být hrdí. Ať už je to pomoc dětem třeba ve Středoafrické republice pro školu v Bangui, či pomoc dětským pacientům s Crohnovou chorobou ve Fakultní nemocnici Plzeň. Naše pomoc směřuje velmi často za hranice naší země, do různých částí světa. To vše nás vedlo k zamyšlení a zároveň k velké pokoře. I my děkujeme, že jsme součástí stonožkového hnutí a můžeme vyslat prostřednictvím naší práce vlnu lidskosti do rozbouřeného světa.

Celá mše byla milým setkáním v tomto adventním čase. A stejně jako nám při mši přál kardinál Duka požehnané Vánoce, i my vám přejeme mnoho radosti a milé prožití vánočních svátků.

Vážení rodiče, vážené kolegyně a kolegové, milé děti!

Dovolte, abych i já poděkoval všem, kteří se na akci podíleli. Připravili s dětmi obětní dar, nacvičili přednes přímluvy a spoustu dalších drobností, které se celé akce týkaly. Celou mši přenášela přímým přenosem TV NOE a protože jsem se akce ze zdravotních důvodů nemohl zúčastnit, díval jsem se na mši v televizi.

Děti budou určitě vzpomínat na nádherný zážitek, pro nás všechny je to veliká čest, že jsme mohli být na této významné události.

A hlavně, naše dětí ví, že je záslužné pomáhat kamarádům a kamarádkám, kteří nejsou tak šťastné jako my. Za to patří i Vám rodičům veliký dík a uznání!

Hezké adventní dny a všechno nejlepší v novém roce!

Jiří Šeffl, ředitel školy

01. 04. 2024 - 12. 04. 2024
Elektronický zápis do 1. třídy ZŠ

03. 04. 2024