Aktuality 2023/2024

Čarodějnický den

Vloženo 06. 05. 2019, autor 1.B, 2.B, 3.A, zhlédnuto 2613x

Abraka dabra, láry a fáry, ať mezi nás přiletí čarodějnice Máry.

Takto jsme ve středu v 1. B čarovali, abychom si přivolali svoji čarodějnici. Naše paní učitelka nám totiž přichystala Čarodějnický den. Už od rána bylo v naší třídě veselo. Oblékli jsme si čarodějnické kostýmy a představovali jsme si, že se učíme ve škole plné kouzel a čar.

Začali jsme tím, že jsme k Máry přiřadili předměty, které k ní neodmyslitelně patří. A že jsme jich našli opravdu dost! Posuďte sami – kouzelná hůlka, koště, kočka, klobouk, had, žába, kotlík, lektvary…… a to zdaleka nebyly všechny.

Při hodině matematiky Máry nakupovala přísady do čarodějného lektvaru a my jsme jí s nákupem pomáhali. Nakoupili jsme zelené mléko, žabí sliz, černou mouku a Máry nám z toho uvařila kouzelný lektvar. Tedy to byl lektvar! Vylézal nám z kotlíku (tedy ze sklenice), hýřil různými barvami a byla to náramná zábava.

Moc se nám líbil příběh o ježibabě Alfonsii Strašidelné, která pro sebe namíchala elixír mládí a pro lidi jedovatý lektvar. Šel z ní trochu strach – měla čtyři bradavice na nose, hadí jazyk a šest prstů na ruce. Ještě že byla jen nakreslená! Nakonec se z nás stali detektivové a hledali jsme čarodějnice podle pěti indícií. Čarodějnice se jmenovaly Nosalína, Bludimíra, Elvíra, Lucinda, Bouralína, Saxana, Petunie, Selena, Grizelda a Bertýna. Byla to legrace. No, nechtěli byste být při takové zábavě s námi?

Celé dopoledne jsme si sice trochu hráli, ale přesto jsme se učili. Je to totiž tak báječné, prožít jeden den jinak, než obyčejní žáčci. Čarodějnický den měl prostě úspěch.

Děti z 1. B a Mgr. Lenka Karasová

Čarodějnická škola v 2. B

V úterý 30. dubna byla v 2. B na programu Čarodějnická škola. Místo dětí se do školy slétly čarodějnice a našlo se i několik čarodějů. Žáci se v Čarodějnické škole učili pod vedením vrchní čarodějnice a pracovali na úkolech plných čar a kouzel. Hned ráno si osvojili důležitou disciplínu – jízdu na koštěti a pokusili se tuto dovednost vštípit i paní uklízečce.

Pak jsme si sepsali havěť a předměty, které k čarodějnicím obvykle patří, a procvičili si na nich řazení podle abecedy. Dále jsme luštili čarodějnou křížovku na upevnění antonym, předříkávali jsme a psali zaklínadla.

Ani čarodějnou matematiku jsme nevynechali – ve spojovačce čísel nám vyšla kouzelnice a dokázali jsme, že dobře ovládáme číselnou řadu od 0 do 100. Také jsme s čarodějnicí Zlobilínou nakupovali nové kouzelnické předměty na čarodějnický slet. V této složité slovní úloze jsme si procvičili násobení, dělení, sčítání i odčítání.

Při hodině slohu si všichni představili svoji čarodějnici a vymysleli jí výstižné jméno (např. Křivonožka, Ošklivka, Kanimůra, Elvíra, Gabra, Skalnička). Pak popisovali, kde bydlí, jak vypadá, jak se obléká, jaký má hlas, jaké má dobré a špatné vlastnosti, vymýšleli si, jaké má přátele a domácí mazlíčky. Dále jsme se zamýšleli nad lidskými vlastnostmi a třídili je na dobré a špatné.

Při výtvarné výchově jsme si svoji čarodějnici se všemi detaily namalovali. Posledním úkolem bylo čtení s porozuměním. Pracovali jsme s kapitolou Malá čarodějnice má zlost z knihy Malá čarodějnice, která nás tak zaujala, že jsme si ji půjčili z knihovny a ve čtení budeme pokračovat. Učení plné kouzel a fantazie jsme si všichni moc užili a už se těšíme na Čarodějnickou školu v příštím roce!

Děti z 2. B a Mgr. Ladislava Blovská

Čarodějnický den ve 3. A

Poslední dubnový den jsme si zpestřili učení o zaříkadla a čarování. Do školy přišlo jen několik kluků (část jich ten den hrála důležitý fotbalový turnaj) a dvanáct čarodějnic a čarodějniček.

Moc jim to v pohádkových kostýmech slušelo.

Celé dopoledne jsme se sice učili, ale úkoly jsme měli připravené na míru tomuto dni.

Hledali jsme chyby v zaříkadle, kterých se dopustila malá čarodějnice, určovali jsme slovní druhy, tvořili jsme rýmy a snažili jsme se o čarodějnický krasopis. V matematice nás čekala abaková čísla, ale i procvičování pamětného počítání do tisíce.

Byl to pohodový den, který rychle utekl.

(A naši fotbalisté? Drželi jsme jim palce. Přivezli pohár za nádherné třetí místo.)

Děti z 3. A a Mgr. Jaromíra Regentová