Aktuality 2023/2024

Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek - Po stopách Zikmunda a Hanzelky

Vloženo 10. 05. 2019, autor Lucie Bayerová, 9.A, Mgr. Jiří Šeffl, zhlédnuto 1753x

Dnes, 9.5. 2019, měl druhý stupeň přednášku od dvou mladých cestovatelů a fotografů, kteří se rozhodli jít po stopách Zikmunda a Hanzelky a za 9 měsíců procestovat stejná místa jako oni. Jejich cesta vedla přes Asii a Oceánii. Navštívili například Indii, Japonsko, Barmu a Kambodžu.

Přednáška obsahovala videa, fotky, vtipné animace a i příběhy "ze zákulisí". Mě osobně nejvíce zaujala Indie. Dozvěděli jsme se o posvátné řece jménem Ganga, jak vznikl její název a o rituálech, které se v ní provádí. Dále jsme pronikli do kultur jiných zemí, jejich jídel a částečně i do povah obyvatel. Také jsme si mohli prohlédnout jimi vydanou knihu.

Po celou dobu se mladí cestovatelé snažili fotit na stejném místě jako před lety Zikmund s Hanzelkou. Téměř všechny fotky se jim podařilo dokonale napodobit.

Na otázku, jestli by si cestu zopakovali, odpověděli že ano a klidně po dobu 5 let.

Ale jak jsme slyšeli, nic není bez chyb. Při večerním focení jeden z cestovatelů spadl do kanálu, zlomil si několik žeber a vyrazil si dech, avšak ani tato větší komplikace jejich cestu za snem nepřekazila a plní energie pokračovali dál.

Když se vrátili do Čech, předali panu Zikmundovi fotku, na které je jeden z nich vyfocen s vnučkou paní, se kterou se před lety fotil již zmiňovaný pan Zikmnud.

Všem se přednáška líbila, především už kvůli tomu, že cestovatelé opravdu vyprávěli a to udělá daleko lepší dojem než bezvýznamné čtení z nějaké prezentace. Pokud opravdu plánují procestovat i Afriku, jak nenápadně naznačili, určitě bude i další přednáška zajímavá. Škoda, že to my, 9.A, už společně nezažijeme.

Instagram cestovatelů: zikmund100
Webové stránky: www.zikmund100.cz

Lucie Bayerová, 9.A

Chtěl bych rovněž poděkovat za vyprávění o cestování po stopách slavných cestovatelů Hanzelky a Zikmunda. V mládí jsem „hltal“ jejich cestopisy, mám knihy v prvním vydání a při hodinách zeměpisu z nich čerpáme. O to více mě zaujal nápad Tomáše a Lukáše, jejich povídání patřilo k těm nejlepším, co jsem slyšel a viděl. Nejen já, ale i děti, které vydržely 2 hodiny napjatě poslouchat strhující vyprávění.

Děkujeme!

Mgr. Jiří Šeffl, ředitel školy