Základní škola a mateřská škola Spálené Poříčí

Aktuality 2018/2019

Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek - Po stopách Zikmunda a Hanzelky

Vloženo 10. 05. 2019, autor Lucie Bayerová, 9.A, Mgr. Jiří Šeffl, zhlédnuto 252x

Dnes, 9.5. 2019, měl druhý stupeň přednášku od dvou mladých cestovatelů a fotografů, kteří se rozhodli jít po stopách Zikmunda a Hanzelky a za 9 měsíců procestovat stejná místa jako oni. Jejich cesta vedla přes Asii a Oceánii. Navštívili například Indii, Japonsko, Barmu a Kambodžu.

Přednáška obsahovala videa, fotky, vtipné animace a i příběhy "ze zákulisí". Mě osobně nejvíce zaujala Indie. Dozvěděli jsme se o posvátné řece jménem Ganga, jak vznikl její název a o rituálech, které se v ní provádí. Dále jsme pronikli do kultur jiných zemí, jejich jídel a částečně i do povah obyvatel. Také jsme si mohli prohlédnout jimi vydanou knihu.

Po celou dobu se mladí cestovatelé snažili fotit na stejném místě jako před lety Zikmund s Hanzelkou. Téměř všechny fotky se jim podařilo dokonale napodobit.

Na otázku, jestli by si cestu zopakovali, odpověděli že ano a klidně po dobu 5 let.

Ale jak jsme slyšeli, nic není bez chyb. Při večerním focení jeden z cestovatelů spadl do kanálu, zlomil si několik žeber a vyrazil si dech, avšak ani tato větší komplikace jejich cestu za snem nepřekazila a plní energie pokračovali dál.

Když se vrátili do Čech, předali panu Zikmundovi fotku, na které je jeden z nich vyfocen s vnučkou paní, se kterou se před lety fotil již zmiňovaný pan Zikmnud.

Všem se přednáška líbila, především už kvůli tomu, že cestovatelé opravdu vyprávěli a to udělá daleko lepší dojem než bezvýznamné čtení z nějaké prezentace. Pokud opravdu plánují procestovat i Afriku, jak nenápadně naznačili, určitě bude i další přednáška zajímavá. Škoda, že to my, 9.A, už společně nezažijeme.

Instagram cestovatelů: zikmund100
Webové stránky: www.zikmund100.cz

Lucie Bayerová, 9.A

 

Chtěl bych rovněž poděkovat za vyprávění o cestování po stopách slavných cestovatelů Hanzelky a Zikmunda. V mládí jsem „hltal“ jejich cestopisy, mám knihy v prvním vydání a při hodinách zeměpisu z nich čerpáme. O to více mě zaujal nápad Tomáše a Lukáše, jejich povídání patřilo k těm nejlepším, co jsem slyšel a viděl. Nejen já, ale i děti, které vydržely 2 hodiny napjatě poslouchat strhující vyprávění.

Děkujeme!

Mgr. Jiří Šeffl, ředitel školy

« zpět na seznam článků

Co nás čeká

Žádné události!

Zobrazit další akce

Schránka důvěry

Může se stát, že budeš mít problém. Problém, který tě bude trápit, ale zároveň se s ním budeš stydět komukoliv svěřit. Nebo se stane, že člověk šlápne „vedle“, provede nějakou věc, které hned vzápětí začne litovat, případně se stane svědkem situace, kdy provede nějakou hloupost někdo jiný.

Více informací

EU peníze školám

© 2006 - 2018 ZŠ a MŠ Spálené Poříčí, všechna práva vyhrazena.

FoXprofi.com webdesign