Aktuality 2023/2024

Den dětí

Vloženo 17. 06. 2021, autor Mgr. Jaromíra Regentová, zhlédnuto 1121x

Byl poslední květnový pátek, právě jsme měli matematiku. Řešili jsme zajímavé úlohy na osovou souměrnost. Do pracovního ruchu se ozvalo klidné zaklepání na dveře. Na výzvu „Dále!“ nikdo za dveřmi nereagoval. Tak tedy znovu: „Dále!“. Ve třídě nastalo napínavé ticho s očekáváním, kdo bude za dveřmi. Ale za dveřmi nikdo nestál. Jen na zemi ležela objemná obálka. V klidu jsme se vrátili k práci. Více než obálka nás zajímaly matematické úlohy, které čekaly na dořešení.

Co se ukrývá v obálce? Kdo nám ji za dveře položil? Teprve po svačině nás začalo zajímat, co se to během matematiky odehrálo. Společně jsme si sedli do kruhu a rozhodli se tajemství odhalit. Po otevření na nás doslova vypadly letenky a dopis s prosbou o pomoc při hledání oázy v poušti. Psala nám ho velitelka průzkumné skupiny 5.A Deasin Poávorej. Chvíli jsme přemýšleli… Od někoho z kruhu se ozvalo: „Aha! V úterý je přece Den dětí!“.

Tak tedy začalo naše těšení na hravý a zábavný den. Bylo nutné se na cestu do neznámých končin dobře vybavit. Naše zavazadla obsahovala jen to nejnutnější. V úterý 1.6. ráno pro nás páťáci „přistavili letadlo“. Tedy spíš letadélko. Seznámili jsme se s letovým řádem, a potom už jsme mohli vyrazit na naši cestu. Netušili jsme, jaká dobrodružství nás čekají.

Cesta byla značena barevnými fáborky. Vyzkoušeli jsme si, jaké to je putovat hlemýždím tempem, řadit se podle abecedy, složit pyramidu, luštit slovní rébusy. Hodně zajímavý byl úkol, kde byla zpráva psaná hieroglyfy. Dověděli jsme se, že máme společně projít vyznačeným úsekem úplně mlčky. Prověřili jsme si, jak je důležité, aby nastavené pravidlo všichni dodrželi. Třetí pokus nám pak vyšel skvěle!

Nejvíce se nám líbil úkol, kde přímo v pyramidě byly uschované lístečky s příklady. Ty jsme vypočítali a díky výsledkům jsme pak dokázali vyluštit další zadání. Skákali jsme po jedné noze.

Po značené trase jsme se dostali až do zámeckého parku. Poslední úkol zněl jasně: Hledejte nás! A protože tady na nás čekala velitelka průzkumné skupiny se svojí asistentkou, podrobněji nám vysvětlila pravidla. Každý z druháků si našel jednoho páťáka. Akce se vydařila, oáza byla nalezena!

V tu chvíli se ale ještě vyskytla jedna komplikace. Na děti čekala odměna, ukrytá v chrámu poblíž oázy. Do chrámu mohly vstoupit pouze mumie. Široko daleko jsme ale žádnou neviděli. Děti tak čekal ještě jeden úkol – „sehnat“ mumii. A jak si děti poradily? I tentokrát skvěle! Díky rychlému přestrojení paní učitelky a paní asistentky se nakonec všechny děti odměny za svoji snahu dočkaly.

Celá akce se vydařila. Ocenění zaslouží děti z 5.A za originální nápad s tématem stopovačky a dokonalou přípravu. Díky tomu druháci prožili neobvyklý Den dětí. Byl plný zábavy, poučení a dobrodružství.

Mgr. Jaromíra Regentová