Všechny kluky a holčičky vítá naše
"Mateřídouška".
Potěší nás veselá očka našich dětí,
které k nám chodí rádi a s úsměvem.

Vybavení dětí do MŠ:

Školní zahrada v MŠ Hořehledy

Vloženo 28. 11. 2022

V roce 2021 se podařilo zrekonstruovat zahradu mateřské školy v Hořehledech. Projekt „Zahrada MŠ Hořehledy“ navazoval na větší akci při které se řešila hořehledská náves.

S projektovou dokumentací a administrativou nám výrazně pomohla Ing. Veronika Sklenářová a Ing. Michal Arnošt z Místní akční skupiny svatého Jana z Nepomuku. Projekt byl podán přes Místní akční skupinu na Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF) do Programu rozvoje venkova. Celá administrativa takové akce je poměrně náročná. Zahrada po realizaci prošla kontrolou pracovníků SZIF, která měla dvě fáze. První fáze byla přímo na zahradě MŠ Hořehledy. Další část byla administrativního charakteru a poněkud se protáhla. Nyní můžeme konstatovat, že jsme splnili všechny náležitosti a projekt byl úspěšně uzavřen. Protože rekonstrukce byla rozsáhlejší, podílelo se finančně také město Spálené Poříčí. Celkově rekonstrukce vyšla na 573 867,- Kč, největší část byla financována z PRV (413 496,-), část financovalo město Spálené Poříčí (111 596,-) a zbývající část nákladů šla přímo z rozpočtu ZŠ a MŠ Spálené Poříčí. A co vše se na zahradě změnilo?

Byly opraveny původní drobné hospodářské stavby, které budou sloužit jako sklad techniky a větších zahradních hraček. Bylo vybudováno nové oplocení celého pozemku. Na zahradě došlo k vykácení několika vzrostlých stromů a tím prosvětlení pozemku. Část jedlí byla zachována, aby během letních měsíců poskytovala stín. Na zahradu byla umístěna nová multifunkční prolézačka – loďka, vahadlová houpačka a pískoviště. Aby se zde děti mohly schovat před nepříznivým počasím, byla postavena venkovní učebna. Po samotné rekonstrukci zahrady byly dokončeny terénní úpravy, doplněn trávník a vysazeny ovocné stromy a keře. V roce 2022 jsme zakoupili nábytek, aby celý prostor mohl sloužit.

Zahrada opravdu prokoukla. Je nyní moderní a splňuje požadavky dětského hřiště pro mladší děti. Protože má zahrada také vchod z návsi, může být využita při akcích pořádaných v obci Hořehledy. Doufám, že zahrada bude sloužit dětem po mnoho let a užijí si zde krásné chvíle.

Michala Jandíková