Zpravodajství z Norska

Vloženo 12. 11. 2005, autor Veronika Muchová

Žáci a učitelé spálenopoříčské školy se již několik let zúčastňují tzv. Stonožkového týdne. Prodávají se tam dětské výrobky a výtěžek je příspěvkem pro "Hnutí na vlastních nohou", které pomáhá dětem. Zakladatelkou hnutí je paní Běla Jensen z Norska. Právě ona vybrala naši školu a pozvala nás na poznávací výměnný zájezd. Měli jsme velkou radost.

Začaly velké přípravy: s pěveckým sborem jsme nacvičili české, anglické a dokonce jednu norskou písničku. Odvážlivci se pustili do norské pohádky "Askeladden", který jedl o závod s trollem. Trollové jsou norské národní bytosti – příšerky.

Naše cesta začala 14. 5. Z Prahy do Osla jsme letěli asi 2 hodiny. Tam na nás čekala paní Běla a pomohla nám s ubytováním v Oslu. Během dvou dnů jsme si prohlédli město, museum a navštívili jsme skokanský můstek a park se sochami sochaře Vigelanda. V pondělí odpoledne nás odvezl autobus do města Aal. Tam na nás čekaly děti a hostitelské rodiny.

Druhý den byl norský státní svátek "Den ústavy". Celým městem procházel průvod lidí a dětí v národních krojích. Příští den jsme se vydali na výlet do okolí Aal a navštívili jsme školu pro hluché děti. Večer jsme si zaplavali s našimi norskými kamarády ve školním bazénu. Ve čtvrtek jsme šli na pěší výlet s pátým ročníkem a odpoledne jsme byli s našimi hostitelskými rodinami. Místo bazénu mají na zahradách velké trampolíny.

Pátek byl náš velký den! Děti z našeho zájezdu úspěšně zahrály pohádku a odpoledne bylo pěvecké vystoupení našeho a jejich školního sboru. Večer jsme se rozloučili a odjeli jsme zpět do Osla a letadlem dál do Prahy a domů.

Byl to zajímavý týden. Poznali jsme jinou kulturu a navázali jsme nová kamarádství. Na podzim přijede norská výprava zase k nám. Už teď se těšíme.

Moc díky panu řediteli Šefflovi za organizaci zájezdu, panu učiteli Škalovi za hudební program, paní učitelce Skalové za režii pohádky a za tlumočení a paní učitelce Houškové také za tlumočení.

Informovala Vás Veronika Muchová.