Návštěva generálmajora Prokše

Vloženo 20. 02. 2007, autor Klára Kučerová, Lýdie Psotová

15. února 2007 zavítala na naši školu ve Spáleném Poříčí vzácná návštěva. Přijel p. generálmajor Prokš, patron naší stonožkové školy.

Vyprávěl nám o tom, co v armádě prožil, a hlavně o jeho zahraničních misích v Bosně a Hercegovině a v Kuvajtu. Jeho povídání bylo doprovázeno mnoha fotografiemi.

Viděli jsme na nich nejen překrásnou bosenskou přírodu, ale i poničené a rozbořené domy, a dokonce i miny. Pan generálmajor nám vyprávěl o situaci v Bosně, kde proti sobě stojí tři skupiny lidí a nemohou se dohodnout. Proto jsou tam vojáci mírové mise, aby pomáhali udržovat pořádek. Nechtěl nás vyprávěním ani obrázky vyděsit, chtěl jen, abychom si uvědomili, že Bosna je pouze 700 km odtud.

Bylo by pěkné, kdyby vojáci nemuseli jezdit do žádných mírových misí, protože by to znamenalo, že nikde nejsou konflikty a války. Ale ony bohužel jsou, a proto je práce vojáků v misích velmi důležitá.

Na dotaz, co považuje p. generálmajor za největší úspěch ve svých misích, odpověděl: "Že jsem dokázal přivést všechny své vojáky zpět zdravé a živé!"

Dozvěděli jsme se i o tom, jak vojáci opravovali dětem školy, aby se tam zase mohly učit. Většina obyvatel jim byla vděčná. Ale nesetkali se jen s radostí, ale i s tím , že se je lidé snažili podvést. Tak to na světě bývá.

Stonožka a vojáci v mírových misích se však snaží pomáhat všem dětem, které za nic nemohou, "provinily" se jen tím, že v této oblasti žijí.

Po krátké přestávce následovala beseda. Ptali jsme se na vše, co nás zajímalo. Byly nám zodpovězeny dotazy týkající se misí, vstupu do armády, vojenské techniky a hodností, potřebnosti zdravotních sester a poté se s námi p. generálmajor Prokš rozloučil. Slíbil nám, že bude přijíždět častěji, protože přechází z Olomouce do Prahy. Už se těšíme na další setkání.

Klára Kučerová (9.B) a Lýdie Psotová (9.A)