Stonožkový minimuzikál očima "šesťáků"

Vloženo 10. 02. 2008, autor Žáci školy

Žáci naší základní školy, kteří zaplnili celý autobus, se za odměnu zúčastnili premiéry minimuzikálu Nezůstávej sám v pražském divadle Minor. Představení nastudoval Dismanův rozhlasový dětský soubor. Děj se odvíjel od textu "stonožkové hymny" Nezůstávej sám. Píseň zkomponoval slavný norský skladatel Arne Bendiksen.

Příběh vypráví o jedné třídě, která se rozhodne pomoci své kamarádce Líze, kterou nešťastnou náhodou srazilo auto. Od té doby byla na vozíčku. Nehodu zavinila parta "skejťáků". Lízin přítel Honza se snaží sehnat peníze na její operaci. Potká partu feťáků, kteří mu nabízejí rychlý výdělek – prodej drog dětem. O takové peníze ale Honza nestojí, ví, že by zničil zdraví jiným dětem. Spolužáky ještě napadlo, že by mohli malovat a prodávat vánoční pohlednice.

Vypravili se za kamarádem DJ do rádia, aby jim zajistil reklamu. Kresleným symbolem se stala stonožka. Výzva byla vyslyšena a děti z celého světa začaly posílat obrázky. Když nesli kamarádi peníze do banky, aby je uložili na účet, přepadla je známá banda "skejťáků", kvůli které spadla Líza pod auto. Uličníci jim chtějí peníze vzít, ale přichází paní učitelka a chce zavolat policii. Lízini spolužáci jí to rozmluví. Nebezpečná parta poté uznává, že by také mohla Líze pomáhat.

Muzikál měl otevřený konec. Zazněla píseň Nezůstávej sám, protože nikdo by neměl být na světě úplně sám.

Autor písně Arne Bendiksen si s námi na pódiu zazpíval nejen tuto píseň, ale i svoji nejslavnější skladbu Modré balónky. Nás ji naučil pan učitel Škala. Zpívali jsme ji norsky a pouštěli jsme přitom modré balónky do hlediště. Za odměnu jsme dostali trička a paní Běla Gran Jensen a Arne Bendiksen nám poděkovali.

A pak přišlo ještě jedno překvapení. Zazpíval nám osmnáctiletý Josef Wágner, který přišel i se svým slavným otcem. Paní Běla zdůrazňovala jeho věk jenom proto, že je stejně starý jako stonožkové hnutí. Nechali jsme si podepsat obrázky, vyfotili jsme se a vesele mířili do svých domovů.

V. Sosna, L. Heřmanová, K. Mošnová, D. Šimánková, P. Karásková, L. Fastová, R. Háková, P. Roj, M. Klášterka