Interaktivní učebny - nový způsob výuky v Základní škole Spálené Poříčí

Vloženo 18. 08. 2009, autor Mgr. J. Šeffl

Základní škola se snaží ve spolupráci s městem Spálené Poříčí a dalšími organizacemi dát žákům ty nejlepší podmínky pro vzdělání i výchovu. Stejně tak se snaží o zlepšování pracovního prostředí pro pedagogické i provozní zaměstnance naší školy. Dokladem toho je téměř stoprocentní aprobovanost, stovky školních i mimoškolních akcí, velké množství úspěchů v soutěžích a olympiádách.

Cílem projektu je:

• Stavební modernizace základní školy
  • Modernizace vybavení odborných učeben a dalších prostor pro výuku a výchovu
  • Rozvoj spolupráce mezi partnerskými školami
  • Pořádání prezentačních, vzdělávacích a informačních akcí pro české i zahraniční účastníky na téma myšlenek hnutí "Na vlastních nohou" (viz. www.stonozka.org)

Během školního roku 2008/2009 probíhaly stavební úpravy a musím poděkovat jak žákům, tak kolegyním a kolegům, že to všechno vydrželi, protože to vůbec nebylo jednoduché. Bezpečnost dětí byla na prvním místě a úpravy se prováděly na uzavřených patrech, dále o sobotách, nedělích, volných dnech a využili jsme 5 dnů "ředitelského" volna. Všichni řemeslníci byli vstřícní a snažili se maximálně vyjít provozním podmínkám školy vstříc, ostatně jinak by to ani nešlo.

Úpravy byly skutečně rozsáhlé. Za prvé se jednalo o zateplení celé školy (včetně tělocvičny), výměnu všech oken a vstupních dveří, ventilační rozvody ve třídách a na sociálních zařízeních, ventilace a vzduchotechnika ve šk. jídelně a kuchyni, instalace topení od tepelného čerpadla do školy, nová fasáda s podobiznou J. A. Komenského – projekt SFŽP.

Druhá část - rekonstrukce WC (včetně dlažeb a obkladů), nové dlažby na chodbách a vybavení 17 odborných učeben. Výměny oken probíhaly ve 3 etapách (17. – 20. 10. 2008, 24. 10. – 3. 11. 2008, 24. 11. – 28. 11. 2008). Kvalitu oken jsme poznali na fakturách za energie, protože ve srovnání s předcházejícím rokem byla daleko nižší spotřeba. A to ještě nebyla škola zateplená. Stejně tak hluk z náměstí a silnice nebyl téměř žádný.

Jedná se o tyto učebny:

• speciální učebna výtvarné výchovy
  • odborná učebna hudební výchovy
  • odborná učebna pro pracovní činnosti
  • odborná učebna fyziky a chemie
  • interaktivní učebna pro II.st.
  • interaktivní učebna pro I.st.
  • vybavení spec. přednáškové učebny
  • vybavení spec. jazykové učebny pro II.st.
  • vybavení spec. jazykové učebny pro I.st.
  • odborná učebna informatiky
  • speciální vybavení tělocvičny
  • odb. učebna rod. výchovy a vaření
  • odb. učebna šití a estetiky
  • odb. učebna volnočasových aktivit
  • odb. učebna enviromentální výchovy a biologie
  • spec. učebna zeměpisu
  • spec. učebna dějepisu

Jako příklad uvedu vybavení jedné z učeben:

Speciální učebna výtvarné výchovy:

• keramická pec
  • židle (30 ks), lavice (15 ks - stavitelné), katedra, třídílná tabule Triptych K (keramický i dřevěný povrch)
  • zvedací stojan
  • magnetická tabule na trojnožce
  • skříně, nástěnka
  • notebook, videodataprojektor, plátno, oplechovaná bedna s víkem na keramickou hlínu, police na sušení výrobků - bezpečné, přenosné schůdky

V podobném duchu bude vybaveno dalších 16 učeben. Věřím, že naši žáci budou po prázdninách překvapení a že se jim bude ve škole líbit ještě více než dosud. Nejen žákům, ale i nám učitelům a snahu ocení jistě i rodiče. Co to umožní ve výuce a výchově oproti stávajícímu stavu?

Zaměřujeme se na celkové kulturní prostředí školy, na kvalitu řízení a na systém a rozvoj mezilidských vztahů. Ten je dán především vztahy mezi učiteli a žáky, mezi učiteli a ostatními pracovníky školy, učiteli a rodiči, mezi vedením školy a pedagogickým sborem a v neposlední řadě i mezi žáky samotnými. V souvislosti se současnými trendy se naše škola zaměří:

• na výpočetní techniku, aby každý žák, který dokončí docházku v ZŠ, ovládal uživatelsky výpočetní techniku a uměl pracovat s internetem
  • pedag. pracovníci budou pokračovat v dalších projektech sebevzdělávání
  • na cizí jazyky (ve dvou jazykových učebnách), aby každý žák, který dokončí docházku, ovládal jeden cizí jazyk a zájemci další cizí jazyk
  • možnosti rodičů vyhledat si informace o svém dítěti kdykoliv přes internet zadáním rodného čísla
  • žáci se naučí vytvářet výukové programy pomocí Smart Boardu a umisťovat je na internetové stránky k použití dalším zájemcům z celého světa
Logo EU

Celá tato druhá část (chodby, dlažby, WC a vybavení 17 učeben) byla podpořena z Evropského fondu pro regionální rozvoj – ROP Jihozápad.

Největší dík za realizaci celého projektu patří panu starostovi Ing. P. Čížkovi! Školství patří v programu zastupitelstva města Spálené Poříčí mezi priority a je to vidět. Školská Rada v čele s paní předsedkyní Mgr. J. Houškovou dala první impuls a nyní se všechny akce chýlí k závěru. Žáci přijdou 1. září do nového a 20. 9. 2009 bude v rámci oslav EHD v naší škole "Den otevřených dveří".

Srdečně zveme na prohlídku všechny žáky, rodiče, bývalé žáky i učitele a všechny přátele školství!

Mgr. Jiří Šeffl