Den Země 2010

Vloženo 04. 06. 2010, autor Lucie Ceplechová, IX. A tř.

Den Země probíhá každoročně 22. dubna a je ovlivněn původními dny Země, které se konaly při oslavách jarní rovnodennosti a vítaly jaro. Ovšem v posledních letech jde více o ekologii. Tento rok jsme si povídali o odpadcích.

Ve škole jsme měli připravený opravdu pěkný program. Nejdříve nám paní učitelka pustila presentaci, jak se třídí odpad, co znamenají různé značky atd. Potom jsme se dívali na video, kde jsme se dozvěděli, jak se zachází s rozbitými a nepotřebnými spotřebiči. Bylo tam krásně vidět, že existují mnohem lepší možnosti než vyhazovat věci do přírody. Hned nám bylo umožněno otestovat si naše znalosti. Dostali jsme test, kde byly otázky, které se týkaly zacházení s odpadem. Nezůstalo ovšem jen u testů, ale vyzkoušeli jsme si také náš odhad. Naším úkolem bylo určit, jak dlouho se různé věci rozkládají. To bylo trochu těžší, ale po logickém zamyšlení jsme to dali dohromady. Musím ovšem uznat, že některé věci nás po odhalení výsledků trochu překvapily. Ale odpadky nejsou jen o spotřebičích a době rozkladu, ale jde i o to, abychom věděli, do jakého kontejneru co uložit. Proto nám paní učitelka připravila na třídění odpadu zábavnou a velice poučnou internetovou hru, ve které padaly odpadky a my jsme je měli třídit do správného kontejneru. To se nám hodilo další hodinu. Přišla paní ekoložka a povídali jsme si s ní o odpadcích. Potom každé skupince rozdala kartičky, na kterých byly zobrazeny odpadky, a my jsme je měli přiřadit ke správnému kontejneru. Nastal čas, abychom si ověřili, co si pamatujeme z rozkladu odpadků. Tentokrát jsme věděli více. Když skončila beseda, rozdala nám paní učitelka dotazník a šli jsme se podívat do sběrného dvora. Tam už na nás čekal pan Tikalský, který nám velice ochotně povídal, jak to tam chodí, a zodpověděl nám všechny naše otázky. Také nám umožnil prohlídku celého dvora.

Myslím, že po tomto dni se každý z nás zamyslel nad tím, jestli se doopravdy chová k Zemi tak, jak by měl. Doufám, že tyto dny plné poučení pomohou přírodě. Upřímně, kdo z nás by chtěl žít ve špinavém prostředí? Vždy se na Den Země těším a už se nemůžu dočkat příštího.

Lucie Ceplechová, IX. A tř.