Jak pokračují "Brdské osmistovky"

Vloženo 20. 02. 2012, autor Mgr. Jana Houšková

V průběhu ledna si někteří žáci připravili velmi pěkné prezentace o Padrťských rybnících, přírodě Brd a zejména o zaniklých obcích v Brdech. Ale hlavně jsme se seznámili s nesmírně zajímavou knihou pana Ing. Miloslava Žána "Padrť – pamětní kniha obce v Brdech v Čechách", kterou autor, potomek Žánů z padrťských čísel popisných 18, 10 a 17 vydal v roce 2001. Popisuje v ní události od první zmínky o obci Padrť v roce 1295 až po současnost. Výčet událostí doplňuje vyprávění pamětníků o životě v brdských lesích u Padrťských rybníků, přes smutný rok 1953, kdy se obyvatelé museli vystěhovat a domky - celkem 65 popisných čísel - srovnaly se zemí buldozery, když předtím některé sloužily jako cíle střelby. Kniha končí setkáním 180 rodáků a jejich potomků z násilně vysídlené obce Padrť po 40 letech 3. 7. 1993 v Mirošově.

Podařilo se nám autora této knihy zkontaktovat a pozvat na besedu do naší školy. Pan Žán naše pozvání přijal, a tak jsme si ve čtvrtek 9. 2. 2012 opět rozšířili svoje znalosti o Brdech, tentokrát zejména o historii vzniku Vojenského újezdu Brdy, konkrétně o zaniklé obci Padrť.

Po poutavém vyprávění o životě lidí, zpracování železné rudy, milířích, mlýnech na Padrťském potoce, lesích, škole... následovaly dotazy, které nebraly konce, a na které pan Žán velmi ochotně odpovídal. Rozloučili jsme se s ním dlouhým potleskem. Těšíme se, až se v květnu k Padrťským rybníkům a možná i na další místa v této oblasti podíváme.

Mgr. Jana Houšková