Jsme zapojeni do projektu na tvorbu výukových programů pro žáky prvního stupně základních škol

Vloženo 10. 05. 2013, autor Mgr. Jiří Šeffl

Naše škola je od letošního roku zapojena do projektu na tvorbu výukových programů pro žáky prvního stupně základních škol. Tento projekt je na naší škole realizován ve spolupráci se základní organizací Českého svazu ochránců přírody Spálené Poříčí. V naší škole se zaměřujeme na témata „Ekosystémy – pole, louka, les a voda“ a „Ochrana živ. prostředí“.

O projektu:

Environmentální výukové programy pro základní školy v Plzeňském kraji - ENVYK

Od dubna 2013 až do ledna roku 2015 se na vybraných základních školách v Plzeňském kraji začal realizovat vzdělávací projekt s environmentální tématikou  Environmentální výukové programy pro základní školy v Plzeňském kraji - ENVYK .

Do realizace je zapojeno 5 subjektů sítě Envic zabývajících se odborným poradenstvím a vzděláváním v oblasti životního prostředí. V rámci projektu bude vytvořeno 10 výukových programů pokrývajících problematiku ŽP a udržitelného rozvoje. Programy jsou určeny pro žáky prvního stupně základních škol, s cílem obohatit jejich vzdělávání o environmentální rozměr a především vzbudit v této přetechnizované době zájem o přírodu a ochranu prostředí, ve kterém děti žijí. Díky spojení odborníků z celého kraje, kteří se specializují na různou problematiku ŽP a pedagogů ze zapojených škol, tak vznikne ucelený materiál, který bude sloužit k osvojení a rozvoji ekologického myšlení pro nejmladší generaci.

V rámci projektu vznikne také elektronická aplikace "Environmentální průvodce pro pedagogy" mapující zajímavé objekty a lokality na území celého Plzeňského kraje, které se vztahují opět k problematice životního prostředí a trvale udržitelného rozvoje. Tyto informace mohou učitelé využívat jako náměty a tipy na výlety a odborné exkurze pro své žáky.

Projekt realizuje obecně prospěšná společnost Úhlava s finanční podporou Evropského sociálního fondu z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a je do něj zapojeno 10 partnerů.

Přehled vytvářených programů:

IC Klatovy (Úhlava, o.p.s.) ve spolupráci se ZŠ Klatovy, Tolstého
"Zemědělství" a "Potraviny"

IC Plzeň (ENVIC, o.s.) ve spolupráci s 15. ZŠ Plzeň, Terezie Brzkové
"Odpady" a "Zdravé pěstování na zahradě"

IC Plasy (DDM RADOVÁNEK, Kaznějov, Pod Továrnou 333) ve spolupráci se ZŠ Plasy
"Ochrana vody" a "Ochrana ovzduší"

IC Kladruby (Tymián, o.s.) ve spolupráci se ZŠ Kladruby
"Ochrana lesa" a "Šetrná domácnost"

IC Spálené Poříčí (ČSOP Spálené Poříčí) ve spolupráci se ZŠ a MŠ Spálené Poříčí
"Ekosystémy – pole,louka, les a voda" a "Ochrana živ. prostředí"