Pátý ročník soutěže „Řemeslo má zlaté dno“ zná vítěze

Vloženo 23. 06. 2014, autor Mgr. Jaromíra Regentová

Je velmi horké poledne 10. 6. 2014. Vydávám se společně s rodinou Tobiáše Hofmana, žáka 5.A naší školy, do plzeňské Techmania Science Center. Právě tady, jednu hodinu po poledni, proběhne vyhlášení výsledků účastníků už pátého ročníku soutěže Řemeslo má zlaté dno, která se snaží podporovat řemeslnost mezi žáky škol, zvyšovat jejich zájem o technické obory vzdělávání a motivovat je ke studiu právě těchto oborů. Soutěž pořádá Plzeňský kraj.

Přijíždíme včas, parkoviště je zaplněno jen z poloviny. Vstupujeme do nově zrekonstruovaného objektu Techmanie. Jsme mile překvapeni zmodernizovaným prostředím i jeho rozlehlostí. Po krátké prohlídce nově instalované interaktivní expozice jsme navštívili výstavu výrobků, které byly doručeny do soutěže. Našli jsme mezi nimi i ty, které zastupují naši školu. V první kategorii nás reprezentovaly „Poháry“, které vyrobil Tobiáš Hofman z 5.A. Ve druhé kategorii to byl kočárek pletený z papíru, jehož tvůrkyní je Anička Heřmanová z 9.A.

Žáci do soutěže zasílali různé typy vlastních výrobků jako jsou hračky, suvenýry, vyučovací pomůcky, oděvní doplňky, vybavení domácnosti, hlavolamy apod. Podmínkou účasti bylo vlastnoruční vytvoření výrobku bez pomoci dospělých. Technika zhotovení nebyla omezena. Stroje se však mohly používat pouze pod dohledem dospělých.

Letošního krajského kola soutěže se zúčastnilo se 78 výrobky 51 škol z celého Plzeňského kraje. To proběhlo v květnu ve Středisku služeb školám v Plzni. Dne 13. května 2014 zasedla odborná porota, která vybírala ze 69 soutěžních výrobků a určila pořadí prvních tří vítězných výrobků v každé soutěžní kategorii. Následně 13. – 23. května 2014 proběhla v rámci krajského kola soutěže v zasedací místnosti střediska služeb školám výstava soutěžních prací. Návštěvníci mohli svými hlasy rozhodnout o udělení Ceny diváka.

Byla jsem velmi potěšena, že právě Cena diváka byla v letošním roce předána našemu žákovi. Tu získal svými „Poháry“ Tobiáš Hofman z 5.A. Jeho výrobek byl sice jednoduchý na zhotovení, ale byl originální, nápaditý a plně funkční. Cenu diváka (fotoaparát a diplom) předával pan hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs osobně spolu s panem náměstkem Jiřím Stručkem.

Malou pozornost za účast v soutěži jsme převzali i pro Aničku, která se vyhlašování nemohla zúčastnit.

Pro všechny, kteří přijali pozvání na vyhlašování výsledků, byl připraven příjemný program. Kromě hudebních vstupů, které obstarali trubači z plzeňské konzervatoře, se velikému zájmu těšila i vědecká show připravená Techmanií. A nakonec jsme neodolali a přijali i pozvání na odpolední raut.

Bylo to velmi příjemné odpoledne. A už teď s předstihem můžeme přemýšlet o výrobcích, které by nás mohly prezentovat v dalším ročníku této soutěže.

Mgr. Jaromíra Regentová