CENA Ď - 24. 6. 2014, Národní divadlo Praha

Vloženo 05. 07. 2014, autor Mgr. Jiří Šeffl

Co je cena Ď?

Prvně byla cena Ď udělena v Národním divadle v Praze v roce 2001. Tak, jak postupuje letopočet, přičítá se i pořadí jednotlivých ročníků - v roce 2014 nás čekal XIV. ročník.

Za 13 let bylo uděleno 6 městských cen Ď, ve 14 krajích ČR bylo uděleno 42 krajských cen Ď, při finálových ceremoniích 162 celostátních cen Ď a 3 GRAND PRIX Ď.

Cenu Ď přijal například prezident Václav Havel, norský předseda vlády Jens Stoltenberg a kardinál Dominik Duka. Cenu Ď například přijala ČSOB, KB a.s., společnost VODAFONE, Nadace Preciosa, společnost Mountfield, ŠKODA Auto a CETELEM ČR. Cenu Ď ale také přijali občané, například školačka Nina Rambová za podporu chovu hada v zoo a manželé Šislerovi za sedmnáct let nezištné pomoci umírajícím v hospici.

Cena Ď mívá výjimečnou atmosféru. Zaplněné hlediště Národního divadla zpravidla intenzivně souzní. To je dáno tím, že se v jednu chvíli na jedno místo sjedou z celé republiky pořadatelé hodnotných kulturních a charitativních projektů a ti, kteří je podporují – mecenáši a dobrodinci. Do poslední chvíle nikdo neví, kdo bude oceněn – celostátní Kolegium hlasuje těsně před ceremonií. Ač je program založen na obyčejném slově „děkuji“, mívá díky oceněným a předávajícím ceny noblesu, ohromný úspěch a jeví se být v tomto smyslu velice atraktivní.

Studentka po právě skončeném XII. ročníku cen Ď řekla svému pedagogovi: „Můžete mne zabít, nejkrásnější den života jsem právě prožila!“

V loňském roce obdržela naše škola Cenu Ď, na kterou jsme velice pyšní! Je poděkováním za dlouholetou nezištnou pomoc dětem v České republice i za hranicemi.

V letošním roce byl nominován na cenu Ď v kategorii „Morální vzor“ i náš pan starosta Ing. Pavel Čížek. Byl nominován za pomoc lidem a iniciativu, kterou věnuje rozvoji nejen obci Spálené Poříčí a širokého okolí, ale i Plzeňského kraje. Velice si považujeme, že máme takového pana starostu a jsme rádi, že jsme mohli být při vyhlášení výsledků v Národním divadle v Praze, které se konalo 24. 6. 2014.

Mgr. Miloslava Kubátová
Mgr. Jiří Šeffl