Bezpečnost ve školách 20. 10. 2014

Vloženo 05. 11. 2014, autor Mgr. Jiří Šeffl, ředitel školy

ZŠ Spálené Poříčí, MŠ Spálené Poříčí, MŠ Hořehledy

V souvislosti s tragickými událostmi na střední škole ve Žďáře nad Sázavou jsme se rozhodli pro tato opatření:

1. Neprodleně prověřit a zkontrolovat systém uzavírání vstupů do budov škol (MŠ SP a MŠ Ho, ZŠ SP) a dodržování pravidel bezpečného a kontrolovaného pohybu osob přes vstup při příchodu a odchodu žáků a žákyň včetně dozoru zaměstnance u vchodu – pan školník Václav Karlík v ZŠ SP, a to i v případě instalovaného elektronického vstupního systému (zvonek, el. otevírání) s cílem identifikovat cizí osoby a kontrolovat správné používání elektronických zabezpečovacích zařízení.
  2. Vhodným způsobem připomenout žákům a žákyním, rodičům principy bezpečného školního prostředí:
    • jednání při vstupu do školy a opouštění školy,
    • hlášení cizí osoby, která se pohybuje ve škole bez doprovodu známé dospělé osoby,
    • hlášení podezřelého chování i ze strany spolužáků (držení zbraní, násilí, výhrůžky a jiné podezřelé aktivity) – především v ZŠ
    • jednání v krizové situaci – vše ohlásit vedení školy nebo pedag. pracovníkovi nebo kterékoliv známé dospělé osobě ve škole
  3. Připomenout zaměstnancům principy bezpečného školního prostředí a jednání v krizové situaci a vhodnou formou informovat rodiče a zřizovatele o způsobu zajištění bezpečnosti v organizaci na vývěsce školy, na webové stránce školy.
  4. V nejbližší době znovu vyhodnotíme rizika související se vstupem neoprávněné osoby do školních prostor a v případě potřeby budeme:
    • aktualizovat školní řády a případné další vnitřní předpisy,
    • instalovat alespoň v nezbytném rozsahu elektronické bezpečnostní zařízení (např. kombinace elektromagnetického dálkového ovládání zámku a kamery).
    • aktualizovat pravidla vstupu a odchodu žáků a žákyň do školy mimo pravidelný čas,
    • aktualizovat pravidla pro pohyb cizích osob a rodičů ve škole včetně způsobu identifikace.

Termín: do 24. 10. 2014

Mgr. Jiří Šeffl