Stonožková mše v katedrále sv. Víta

Vloženo 11. 12. 2014, autor Mgr. Ladislava Blovská

V pátek 5. prosince 2014 se v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě uskutečnila již čtvrtá slavnostní mše svatá pro Stonožku. Tato mše byla poděkováním stonožkovým dětem a učitelům za jejich obětavou práci pro druhé. Do katedrály se sjely děti se svými pedagogy z celé České republiky. Mezi účastníky mše tedy nesměli chybět ani žáci a učitelé naší školy.

Mše se zúčastnili také vojáci, kteří se Stonožkou spolupracují. Mezi významnými hosty byli náčelník Generálního štábu AČR gen. Petr Pavel, "stonožkový" generál Josef Šíba, gen. František Padělek, místopředseda Senátu PČR MUDr. Přemysl Sobotka, legendární televizní hlasatelka Kamila Moučková, olympijská vítězka a mistryně světa a Evropy ve sportovní gymnastice Věra Čáslavská a další.

Mše byla zahájena v 11 hodin slavnostními fanfárami hudby Hradní stráže. Během bohoslužby zněly katedrálou nádherné písně spojeného stonožkového pěveckého sboru pod vedením sbormistryně Marie Novákové. Zvláště dojemná byla stonožková hymna v podání Pepy Vágnera.

Mši celebroval pražský arcibiskup J. E. Dominik kardinál Duka. Slavnost moderoval vojenský kaplan kpt. Petr Šabaka. K dětem také promlouvala prezidentka hnutí Na vlastních nohou - Stonožka paní Běla Gran Jensen, gen. Petr Pavel, který zároveň poděkoval paní Běle za téměř pětadvacetileté vedení hnutí, dále např. Prof. Petr Piťha.

Následovaly přímluvy, které četli zástupci „stonožkových“ škol. První přímluvu krásně přednesla Nikola Davídková z 9.A (za Sv. otce Františka, aby i nadále hájil práva lidí, zvláště dětí). Poté děti předaly obětní dary. Za Spálené Poříčí nesla Tereza Šašková v doprovodu gen. F. Padělka krásný dort ve tvaru srdce. V závěru mše kardinál Duka ocenil 9 stonožkových pedagogů Zlatou stonožkou.

Po mši se někteří přesunuli na Arcibiskupství pražské, kde přihlíželi slavnostnímu ocenění vítězů výtvarné soutěže. Na přípravě občerstvení pro raut se podílely i naše paní kuchařky. Obrovský úspěch sklidilo jejich cukroví a slané pečivo!

My ostatní jsme si zatím v klidu prohlédli vnitřek katedrály a vychutnali si atmosféru prosycenou českými dějinami. Výlet do Prahy jsme si ještě užili: pokochali jsme se nádherným výhledem na Prahu, pobavili jsme se s herci, prošli se v okolí Pražského hradu, prohlédli si slaměný betlém a nakonec jsme přihlíželi výměně Hradní stráže. Byl to kouzelný slavnostní den.

Mgr. Ladislava Blovská