Čarodějnický den v 1.B

Vloženo 07. 05. 2018, autor Mgr. Ladislava Blovská a 1.B

30. dubna dopoledne před magickou filipojakubskou nocí jsme v 1. B prožili Čarodějnický den. Kdo měl doma nějaký čarodějnický oděv, přišel v něm do školy. Paní učitelka s paní asistentkou se proměnily v čarodějnice a přiletěly na koštěti. Děti se rázem ocitly v čarodějnické škole. Nejprve jsme si řekli o lidových zvycích a vyučování v duchu kouzlení mohlo začít.

Při tělocviku si děti zacvičily jako hadi, žáby, kočky, raci, pavouci a plnily čarodějné disciplíny v družstvech: např. slalom s „krkavčím vejcem“ na tácku, přenášení „dračího vejce“ ve dvojici bez použití rukou, co nejvyšší skok přes „oheň“, házení kroužků na tyč, let na koštěti v jednom i ve dvojici.

V hodině českého jazyka jsme četli básničky o čarodějnicích, dopis od čarodějnice, skládali jsme o nich věty. Děti také jmenovaly čarodějnice, které znají z pohádek. Čtení jsme si procvičili na záludných jménech čarodějnic a děti pro ně pak vymýšlely nová jména. Každý dostal úkol na čtení s porozuměním: musel podle zadaných pokynů namalovat čarodějnici a vymyslet pro ni originální jméno. Všem se úkol moc povedl. Dále jsme „vařili“ kouzelný lektvar – každé dítě vymyslelo, co důmyslného by do lektvaru přidalo. Zde se prokázala úžasná dětská fantazie a moc jsme se pobavili.

Při psaní si prvňáčci tahali z kouzelného klobouku zaklínadla, která četli a opisovali do sešitu. Někteří si ani nevšimli, že popsali dvě stránky. Řekli jsme si, jakými kouzelnými předměty se v pohádkách čaruje a vymýšleli jsme, co bychom si nejvíce přáli vykouzlit.

Při matematice nás čekalo vybarvování čarodějnice podle výsledků příkladů do 20, a řešení slovní úlohy o nákupu čarodějnice Žakelíny. Dalším překvapením byla návštěva Martina a Robina, bývalých žáků naší školy, kteří letos začali studovat střední školu. Kluci s námi strávili celou hodinu matematiky, ale rozhodně nezaháleli. Stáli před tabulí a počítali příklady, které jim zadávali naši prvňáčci. Své nečekané role se zhostili na výbornou, a tak si zasloužili odměnu v podobě želatinové myši. Myškou za nadšené plnění všech úkolů byly odměněny všechny děti.

Další návštěva se ohlásila ťukáním koštěte na dveře. Do třídy vlétly naše kuchařky převlečené za čarodějnice s úmyslem nás překvapit. Ale překvapeny byly ony, kolik čarodějnic se v 1. B vyskytuje. Přednesly vtipné čarodějnické básně a pozvaly nás na čarodějný oběd. Po obědě každý dostal jako zákusek žížalu (samozřejmě želatinovou).

Den to byl opravdu kouzelný.

Mgr. Ladislava Blovská a 1. B