Aktuality 2020/2021

Zdravím všechny zpěváky a muzikanty

Vloženo 24. 02. 2021, autor Mgr. Roman Škala, zhlédnuto 1188x

V minulém školním roce se měl konat festival bývalých a současných školních kapel ZŠ Spálené Poříčí, ale covidová situace všechny mé plány pokazila a znemožnila. Dále jsme museli přerušit nácvik muzikálu Čertovská pohádka, který jsem napsal a v minulosti jsme ho hráli v různých městech ČR. To mě mrzelo dvojnásob, neboť představitelky hlavních rolí již vyšly a opustily základní školu a přišly tak o možnost vyzkoušet si nové muzikálové role. Jakmile nám covidový stav umožní návrat do normálu, obě akce bych velmi rád zrealizoval.

V letošním školním roce jsem využil možnosti a pozval do školy hudebního odborníka z Českého rozhlasu Plzeň, mistra zvuku pana Ondřeje Fraňka. Pan Franěk působí v rozhlasu dlouhá léta, nejčastěji ve zvukové režii, dále zabezpečuje přenos, nahrávání a tvorbu rozhlasových pořadů. Cílem návštěvy pana Fraňka bylo, aby dětem přednesl něco o práci v rozhlasu, jak vznikají audionahrávky a jak se pracuje s nahrávacím softwarem. Bohužel covid začal na podzim opět úřadovat a přednášku jsem musel přesunout na únor. V únoru se situace nezměnila, a jelikož už jsem nechtěl, aby se zrušil další projekt, pozval jsem pana Fraňka do školy, i když škola byla bez dětí. Strávili jsme spolu pondělí 9. února do večerních hodin a nainstalovali do hudebny nový nahrávací program, který mně mistr zvuku představil a částečně mě zaškolil. Až se vrátíte do školy a rozezpíváte se na úroveň, ve které jste byli před uzavřením škol, vytvoříme „cédéčko“. Moc se na to těším a věřím, že to nebude trvat dlouho. Součástí projektu je i to, že školní kapelu „Dragons“ vezmu do skutečného profesionálního studia, kde „natočí“ píseň, kterou společně vybereme. Zatím si nahrávání vyzkouší děti z první a druhé třídy, které jediné do školy chodí. Připravil jsem jim jednoduchou instrumentaci lidové písně Pod naším okýnkem a každý si bude moci vyzkoušet, jak vzniká zvukový záznam.

Už se na Vás všechny zpěváky a muzikanty těším a doufám, že jste na muziku nezapomněli a že si doma často zahrajete a zazpíváte.

Zdraví Vás Roman Škala