Aktuality 2021/2022

Národní plán doučování na naší škole

Vloženo 15. 02. 2022, autor Mgr. Michala Jandíková, zhlédnuto 890x

Po dlouhých obodobích uzavření škol v uplynulém školním roce se stát rozhodl podpořit školy finfančními prostředky na doučování. Každý kraj či město má přesně vypočtenou míru podpory, pomoc je cíleně regionální. Také naše škola se zapojila již v podzimních měsících roku 2021.

Prvním úkolem bylo vytipování vhodných žáků, kteří doučování potřebují. Většinu tvoří žáci se slabým prospěchem, se vzdělávacími obtížemi nebo ti, kteří měli větší komplikace během distančního vyučování. Období distanční výuky, kdy žáci plnili úkoly doma a s učiteli se viděli prostřednictvím obrazovek počítačů, přinášelo řadu změn. Některým tento způsob práce vyhovoval. Pracovali vlastním tempem, ubyla soutěživost a srovnávání se spolužáky. U jiných žáků to naopak vedlo k útlumu a velmi klesala motivace se něco nového učit. A pro tyto je doučování příležitostí.

Doučování vedou nejčastěji naši učitelé, asistentky a nebo také externisté (studenti VŠ). V podzimních měsících běželo 35 hodin týdně. Největší zájem je samozřejmě o nejdůležitější předměty – český jazyk, matematiku a anglický jazyk. Některé hodiny jsou zcela individuální (jeden učitel a jeden žák), v jiných hodinách se schází skupinka spolužáků. Na prvním stupni se často doučuje v blocích, kdy učitelka během jedné hodiny opakuje český jazyk a třeba vlastivědu. Vše se přizpůsobuje potřebám žáků. Jedinou komplikací je časové hledisko. Doučování musí probíhat mimo rozvrh, tedy většina hodin je před vyučováním (od 7 hodin) nebo naopak odpoledne po vyučování. Podařilo se také rozběhnout doučování jako přípravu na přijímací zkoušky. Tak mohou naši deváťáci navštěvovat zdarma hodiny českého jazyka a matematiky a doplnit si mezery, které jim během uplynulých období vznikly.

Přestože finanční podpora se pro rok 2022 snížila, doučování pokračuje. Od ledna běží každý týden 30 hodin napříč prvním i druhým stupněm. Ministerstvo slibuje pokračování projektu i v podzimních měsících následujícího školního roku. Tuto možnost pro naše žáky určitě také využijeme. Od žáků i rodičů přichází pozitivní zprávy. Žáci jsou si v učivu jistější, což můžeme také sledovat v běžných hodinách.

Chtěla bych tímto poděkovat všem zapojeným kolegům a kolegyním, kteří se žákům věnují nad rámec svých povinností. Bez spolupracujícího učitelského týmu by doučování v takovém rozsahu nebylo možné. A děkuji též všem rodinám, které své děti podporují a motivují k rannímu vstávání či odpolednímu doučování. Doufám, že doučování plní svou roli a pomáhá všem, kterým je určeno. Žáci si doplní mezery vzniklé během distančního vyučování, získají jistotu a klid pro práci v běžných hodinách. A snáze zažijí úspěch ze zvládnutého učiva! A to je pocit, který bych přála všem našim žákům.

Michala Jandíková