Aktuality 2021/2022

Recitační soutěž 2021/2022

Vloženo 26. 03. 2022, autor Mgr. Ladislava Blovská, zhlédnuto 831x

„Recitovat znamená nechat od srdce k ústům volnou cestu!“

Na úterý 1. března 2022 jsme se moc těšili. Po dvou letech se totiž díky uvolnění covidových opatření uskutečnilo školní kolo recitační soutěže pro 1. stupeň. Vítězové třídních kol se sešli 5. vyučovací hodinu v příjemném prostředí městské knihovny, kde předvedli své umění. Celkem vystoupilo 24 žáků 2. – 5. ročníku, kteří soutěžili ve dvou kategoriích.

Děti si připravily velmi pěkné básně podle vlastního výběru. Slyšeli jsme ukázky z tvorby hlavně českých básníků. Nejoblíbenějším autorem je již tradičně Jiří Žáček, který děti láká svými veselými básničkami, ale zazněla i poezie např. J. Skácela, M. Kratochvíla, L. Středy, Fr. Novotného, J. Seiferta, Fr. Hrubína, J. V. Sládka, K. J. Erbena.

Co nám recitace básní přináší? Naše setkání není jen o soutěžení, ale důležitý je hlavně pěkný zážitek ze společného přednášení a poslechu ostatních. Děti se seznámí s novými básněmi, posílí se jejich zájem o poezii a umění celkově. Prostřednictvím básní děti poznávají krásu našeho jazyka, neobvyklá básnická slova a obraty, které v běžné řeči nepoužíváme. Také si trénují paměť, tříbí jazykový cit, vkus, rozvíjí fantazii.

Oceňujeme všechny žáky, kteří měli chuť učit se básně, pilovat přednes a vystoupit před spolužáky a porotou. Děti se snažily co nejvýstižněji vyjádřit autorovy myšlenky a svoje pocity z básně. Hodnocena byla znalost básně, tempo přednesu, hlasový výkon, správná výslovnost, srozumitelnost projevu, mimika a postoj, celková úroveň a přirozenost dětského projevu.

Výkony dětí hodnotila porota ve složení L. Blovská, L. Karasová a M. Muchová. Zatímco se porota radila, dětem se věnovala paní knihovnice V. Čížková. Všechna vystoupení byla velice povedená, ale vítězná místa byla jasná. Amálka Kejhová uchvátila publikum svým originálním podáním básně Bordelář, provázeným výstižnou gestikulací a mimikou.

Ve II. kategorii bodovala Anička Zábrodská se svým procítěným přednesem části veršované pohádky O Květušce a její zahrádce od Fr. Hrubína.

Zde jsou ti nejlepší:

I. kategorie (2. a 3. ročník)
1. místo: Amálie Kejhová - 2. B (S. Silverstein: Bordelář)
2. místo: Iva Hodková - 2. A (O. Hník: Mlha a déšť)
3. místo: Eliška Cinková - 2. B (M. Kratochvíl: Jak se chytá vítr)

II. kategorie (4. a 5. ročník)
1. místo: Anna Zábrodská - 5. B (Fr. Hrubín: O Květušce a její zahrádce)
2. místo: Nela Hodková - 4. A (Fr. Novotný: Hudry!)
3. místo: Vanessa Karasová – 5. A (J. Skácel: Uspávanka s loupežníky a nebojácným chlapcem) a Elen Tomanová - 4. A (J. Hutka: Máme kostru ve skříni)

Tito nejlepší recitátoři byli odměněni diplomy a pěknými cenami, vítězky knihami. Všichni soutěžící si však odnesli drobné odměny a sladkosti.

Na naše vítězky jsme právem pyšní, protože úspěšně reprezentovaly školu v okresním kole, které proběhlo v DDM v Blovicích 16. března.

Amálka Kejhová obhájila v okrese 1. místo v I. kategorii se zmíněnou básní Bordelář.

Anička Zábrodská si pro okresní kolo nastudovala nový text. Obsadila 3. místo ve II. kategorii s prozaickým textem Žirafa od M. Macourka.

Všem účastníkům soutěže děkujeme za pěkné zážitky a vítězům gratulujeme!
A už teď se těšíme, jaké básničky si děti připraví příští rok!

Mgr. Ladislava Blovská