Aktuality 2023/2024

UGANDA v knihovně

Vloženo 15. 09. 2023, autor Knihovnice Městské knihovny Spálené Poříčí, zhlédnuto 538x

UGANDA? To je chudá země kdesi v Africe. Jistě i to je pravda, ale také země strašně barevná, plná kontrastů, lidí, zvířat a krásné přírody. O tom si s námi 7. září při besedě v knihovně přišli popovídat Zuzana a Láďa. Ti koncem minulého roku podnikli cestu napříč Ugandou. Zuzana nám vyprávěla o tom, co je na cestě potkalo a co všechno zažili, ale i o Ugandě jako takové.

Průvodci jim na cestě byli Joseline, rodilá uganďanka a její manžel Tomáš. Joseline neměla vždy jednoduchý život, v deseti letech přišla o oba rodiče a až díky pomoci kněze z Chorvatska a své nezdolnému odhodlání vystudovala vysokou školu a dnes mluví pěti světovými jazyky. Protože jí se pomoci dostalo, rozhodla se založit sdružení Orutindo a pomáhat dál. V dnešní době pomáhá 40-ti ugandským sirotkům.

Děkujeme všem, co se akce zúčastnili a přispěli na dobrou věc. Na centrum pro sirotky Orutindo bylo vybráno krásných 4900,- Kč!

Kdo by měl zájem přispět individuálně, veškeré informace naleznete na www.orutindo.eu nebo se doptejte u nás v knihovně.

Tomáš je profesionální hudebník a Joseline výborná tanečnice, takže vyprávění bylo barvitě doplněno africkou hudbou. Díky přízni počasí jsme si užili koncert před knihovnou v příjemné atmosféře letního večera.

Druhý den následovala dvě pásma přednášek pro místní základní školu. Děti hodně překvapilo, že v ugandské škole se dokáže ve třídě učit i 100 dětí najednou! A ve třídě je klid, protože ugandské děti do školy chodí rády. Dotkli jsme se i témat respektu k sobě navzájem a k jiným kulturám, tématu stereotypů a zabrousili i do zeměpisu. Snad si děti z přednášky odnesly nejen zajímavý zážitek, ale i nové znalosti a podněty k zamyšlení.

Děkujeme spolku Pontopolis: https://pontopolis.cz/, díky kterému měli akci žáci naší školy zdarma.

Knihovnice Městské knihovny Spálené Poříčí

Orutindo znamená „most“:
most k životu, most mezi kulturami,
most mezi kontinenty,
ale především most mezi lidmi:
mezi černými a bílými,
mezi bohatými a chudými,