Aktuality 2023/2024

Vyučování na zámku

Vloženo 14. 12. 2023, autor Mgr. Ivana Horová a Mgr. Valérie Cuplová, zhlédnuto 471x

Žáci 4.A a 5.A se v pondělí 11. prosince vypravili do Muzea jižního Plzeňska v Blovicích na výstavu Advent na zámku. Paní průvodkyně nás seznámila například s postavami, které k adventnímu období patří. Mikuláše, čerta a anděla děti dobře znají, ale takovou sv. Barboru nebo Lucii viděly poprvé.

V další části muzea jsme se dozvěděli zajímavosti o Štědrém dnu, například proč se pod štědrovečerní stůl dávala sekera nebo obilí, proč se stůl omotával řetězem, kolik druhů jídel mělo být na štědrovečerním stole apod. Děti si vyzkoušely některé štědrovečerní zvyky – házení střevícem, co se objeví pod hrnečkem - chléb, který znamená hojnost nebo bohatství, mašle znamenající dítě do rodiny či kroužek, který představuje lásku.

Postupně jsme došli jednotlivými místnostmi až do expozice ke Třem králům, kterými období Vánoc končí. Tam žáci viděli, jak vypadá myrha a kadidlo, jež přinesli králové jako dar Ježíškovi.

Závěrem si děti vyrobily podle připravené šablony své vlastní papírové originální hrnečky, do kterých vložily perníky z papíru a sáček s čajem. Velmi nás také zaujaly vystavené betlémy z různých materiálů a období. Měli jsme možnost navštívit i jiné expozice.

Ve škole proběhlo zhodnocení tohoto netradičního vyučování. Děti byly spokojené, protože se dozvěděly o adventní době mnoho nových informací v tak zajímavém prostředí, jakým zámek určitě je.

Mgr. Ivana Horová a Mgr. Valérie Cuplová
třídní učitelky