Aktuality 2023/2024

Biologická olympiáda

Vloženo 31. 01. 2024, autor Michala Jandíková, Petra Vágnerová a František Hrubý, zhlédnuto 329x

V úterý 9. 1. 2024 se uskutečnilo školní kolo biologické olympiády. Žáci soutěží ve dvou kategoriích - D (6. a 7. ročník) a C (8. a 9. ročník ZŠ). Soutěž je poměrně náročná neboť má několik částí. V úvodu žáci řeší testové otázky a praktický úkol, jehož zadání připravuje Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. Dále má olympiáda dvě poznávačky z rostlin a živočichů.

Proto jsme byli velmi mile překvapeni, když se přihlásilo 36 žáků naší školy! Tak početný ročník jsme již dlouho neměli.

V praktické části se pracovalo s mikroskopem, žáci hledali krystaly šťavelanu vápenatého v různých rostlinách (v cibuli, šípku a poděnce) nebo ověřovali přítomnost škrobu (v bramborách a kukuřici). Další částí byl test, který vychází z tématu daného ročníku. Letos je tématem „Jak se žije v lužním lese“. Poslední dvě části byli zaměřené na poznávání přírody – tj. rostlin a živočichů.

Všichni naši soutěžící se aktivně účastnili a postupně splnili všechny části soutěže. K vítezství jsme blahopřáli Anničce Zábrodské a Kačce Vávrové (obě žákyně ze 7.B) v kategorii D. Kategorii C vyhrála děvčata Hanka Norková a Lidka Jindřichová (obě z 9.A). Děvčata nás budou reprezentovat v jarních měsících na okresním kole v Blovicích. Držíme palce!

A doufáme, že se společné biologické odpoledne všem líbilo. 😊

Michala Jandíková, Petra Vágnerová a František Hrubý