Aktuality 2023/2024

Expedice Pravěk

Vloženo 15. 02. 2024, autor Mgr. Ladislava Blovská, zhlédnuto 296x

Ve čtvrtek 8. února zažili čtvrťáci, páťáci a šesťáci dobrodružný výlet do pravěku. Navštívil nás totiž nadšený historik Libor Marek, autor vzdělávacích pořadů, který s naší školou spolupracuje už řadu let. Tentokrát si připravil nový pořad EXPEDICE PRAVĚK.

Videoprojekci pan Marek doplnil poutavým vyprávěním a zajímavými historkami ze svého soukromého bádání. Děti se dozvěděly nejen základní informace o pravěku, ale i mnoho zajímavostí o životě našich prapředků - např. jak vypadal obličej pravěkých lidí zrekonstruovaný podle lebky, jejich oděv, jídelníček, jak vypadaly jejich dlouhé domy, kde si zakládali svá sídliště… Zjistili jsme, kde bylo pravěké osídlení v našem kraji. A jak pravěcí lidé vyráběli lepidlo? Ze smoly, popela a zaječích bobků.

Pan Marek s sebou přivezl i mnoho pravěkých rekvizit a k mnohým přidal i příběh, jak je získal. Překvapilo nás například, jak malý byl srp, který používali druidové ke sběru bylin. Děti si mohly prohlédnout i osahat pravěké zbraně, dýky, oštěpy s pazourkem, sekeru, dále repliky archeologických nálezů – repliku Věstonické venuše, Vochovské venuše (její originál byl nalezen nedaleko Plzně), repliku opukové hlavy keltského druida, keramický pohár, vědro s motivem kance, různé šperky a nákrčníky. A nakonec si někteří vyzkoušeli přilbu a štít keltského válečníka a zatroubili si na roh ke svolávání bojovníků. Těšíme se na další pořady pana Marka a školní výlet v jeho doprovodu.

Mgr. Ladislava Blovská