Aktuality 2023/2024

Školní kolo recitační soutěže 2023/2024

Vloženo 13. 03. 2024, autor Mgr. Ladislava Blovská, zhlédnuto 282x

Ve středu 6. března se městská knihovna proměnila v místo plné poezie. Opět po roce se zde konalo školní kolo recitační soutěže, ve kterém se svými přednesy vystoupili vítězové třídních kol. Účast byla hojná, recitovalo celkem 33 dětí. A letos se po dlouhých letech pochlubilo svým uměním i 5 žáků 2. stupně. Těší nás, že je v naší škole o recitaci takový zájem.

Naše umělce si přišli poslechnout a podpořit spolužáci dokonce ze tří tříd. Knihovna sice „praskala ve švech“, ale děti měly příležitost se seznámit s novými texty, objevit krásu poezie a českého jazyka, zjistit, jak uchopili přednes ostatní. Přednášející se mohli navzájem inspirovat, porovnat své schopnosti, učili se veřejně vystupovat, zvládat trému.

Výběr básní byl opravdu pestrý. Letos jsme si poslechli ukázky z tvorby výhradně českých autorů. Nejoblíbenější byl již tradičně Jiří Žáček. Dále si děti vybíraly hlavně zajímavé a vtipné básně M. Kratochvíla, Z. Pospíšilové, D. Raunerové, J. Havla, D. Fischerové, J. Bruknera, J. Ryšánka, E. Frynty, J. Slívy, L. Pavláska, M. Vobruby (z plzeňské ZOO), také starších autorů - J. Kainara, Fr. Hrubína, J. Seiferta a K. V. Raise. Starší soutěžící recitovali verše od písničkářů J. Nohavici, K. Kryla a zpěváka a textaře J. Tichoty. Zazněl dokonce jeden prozaický text od Oty Pavla.

Hodnocena byla znalost básně, vhodné tempo přednesu, hlasový výkon, správná výslovnost, srozumitelnost projevu, mimika, gesta a postoj, přiměřená tvořivá interpretace textu, celková úroveň a přirozenost dětského projevu.

Výkony dětí hodnotila porota ve složení L. Blovská, L. Karasová, I. Horová a J. Regentová. Všechna vystoupení byla opravdu skvělá, ale postupová místa byla jednoznačná. Vítězky Jitka Pouchová, Amálie Kejhová a Anna Zábrodská prokázaly svůj talent a všechny uchvátily svým procítěným přednesem a hereckým výkonem. Postoupily do okresního kola, které proběhne 22. března v DDM v Blovicích. Přejeme jim hodně úspěchů!

Zde jsou nejlepší recitátoři:

I. kategorie

1. Jitka Pouchová, 2. A (J. Havel: Až ze Sněžky s ježky pěšky)
2. Natálie Hrubejová, 3. A (J. Brukner: O létající košili)
3. Thea Täuberová, 3. B (L. Pavlásek: Anakonda Tonda) a Marie Cébová, 3. B (J. Žáček: Kloboukovy trampoty)

II. kategorie

1. Amálie Kejhová, 4. B (J. Kainar: Malíř jménem Podzimek) 2. Alžběta Rusnoková, 4. B (D. Fischerová: Ukolébavka) 3. Eliška Cinková, 4. B (M. Kratochvíl: Pavouk) a Sabina Fialová, 5. A (M. Kratochvíl: Ztracená teta)

III. a IV. kategorie

1. Anna Zábrodská, 7. B (K. Kryl: Synonymická) 2. Jakub Sklenář, 7. A (O. Pavel: Smrt krásných srnců) 3. Eliška Fialová, 8. A (J. Tichota: Kayandra)

Tito nejlepší recitátoři byli odměněni diplomy a pěknými cenami, vítězky knihami. Drobné odměny si odnesli všichni soutěžící.

Všem účastníkům soutěže děkujeme za hezký zážitek, vítězům gratulujeme a těšíme se na společné přednášení v příštím roce!

Mgr. Ladislava Blovská