Aktuality 2023/2024

Výprava do Národního muzea

Vloženo 28. 05. 2024, autor Mgr. František Hrubý a Radmila Davidová, zhlédnuto 180x

V pondělí 29. dubna se třída 7.B vydala do Prahy na exkurzi do Národního muzea. Ranní cesta vlakem byla trochu zážitkem, z důvodu zpoždění vlaku a následnému protažení žilek na hlavním nádraží v Plzni, kde jsme přestupovali na Pendolino do Prahy.

Po příjezdu do Prahy na hlavní nádraží jsme se vydali směrem k Václavskému náměstí. Při cestě jsme minuli krásnou budovu Státní opery vedle které se tyčila nová budova Národního muzea. My jsme však měli v hledáčku budovu historickou, která stojí v čele Václavského náměstí. Tato budova prošla rekonstrukcí a byla návštěvníkům zpřístupněna 28. října 2018.

Majestátnost budovy nás ohromila již při stoupání schodištěm k hlavnímu vchodu, při vstupu se nám tajil dech nad krásou vnitřních prostor. Při prohlídce národního muzea jsme se nejvíce zaměřili na sbírky přírodnin v expozicích: Okna do pravěku, Zázraky evoluce a Sály minerálů. Žáky nejvíce zajímaly expozice se zvířaty, jelikož si všichni náhle dokázali uvědomit tvarovou rozmanitost a velikost jednotlivých druhů, se kterými se setkali v hodinách přírodopisu. Po prohlídce přírodovědné části, kde by někteří mohli být třeba celý den, jsme se hromadně přesunuli do nové budovy. Od listopadu roku 2019 je možné projít spojovacím tunelem mezi historickou a novou budou, kde na nás dolehly, díky expozici Momenty dějin, bouřlivé události 20. století odehrávající se na Václavském náměstí.

Po příchodu do nové budovy jsme vyšli několik pater, abychom se dostali na vrchol do expozice Dějiny 20. století zaměřující se na dějiny českých zemí mezi lety 1914 a 2004. Zde jsme mohli zažít atmosféru dob našich rodičů a prarodičů.

Po prohlídce národního muzea nás čekal zasloužený rozchod na Václavském náměstí, při této volné chvíli většina z žáků navštívila oblíbené obchody: Primark, McDonald`s a KFC. Po zjištění, že nám nikdo nechybí, jsme se odebrali zpět na nádraží a vydali se směrem k domovu.

Mgr. František Hrubý a Radmila Davidová