Aktuality 2019/2020

Školní kolo recitační soutěže 2019/2020

Vloženo 04. 03. 2020, autor Mgr. L. Blovská, zhlédnuto 3608x

Ve středu 19. února 2020 proběhlo školní kolo recitační soutěže pro 1. stupeň. Nejlepší recitátoři jednotlivých tříd se tentokrát sešli 1. a 2. vyučovací hodinu v příjemném prostředí městské knihovny, kde předvedli své umění. Recitačního klání se zúčastnilo celkem 25 žáků 2. – 5. ročníku, kteří soutěžili ve dvou kategoriích.

Děti si pro přednes vybraly velmi pěkné básně. Nejoblíbenějšími jsou již tradičně vtipné básně Jiřího Žáčka, ale poslechli jsme si i ukázky z tvorby dalších českých básníků - např. J. Skácela, M. Kratochvíla, K. Šiktance, J. Havla, J. Kainara, Fr. Hrubína, J. V. Sládka, J. Kožíška.

Děti si ověřily, že není jednoduché vystoupit před publikem, překonat trému, reprodukovat básnický text, vyjádřit autorovy myšlenky a zároveň do textu vložit i něco ze sebe, vlastní tvůrčí „já“. Kromě toho se hodnotila znalost básně, způsob přednesu, hlasový výkon, výslovnost, celková úroveň a přirozenost dětského projevu. Nervozita se sice trochu projevila, ale přesto jsme všichni měli příjemný zážitek - jako recitátoři i jako diváci. Zatímco se porota radila, děti ještě zůstaly u poezie. Pod dohledem paní knihovnice se seznamovaly s dalšími knihami básní pro děti.

Po poradě poroty byli tito nejlepší recitátoři odměněni diplomy a drobnými odměnami:

I. kategorie (2. a 3. ročník)
1. místo: Anna Zábrodská - 3. B (J. Žáček: Kloboukovy trampoty)
2. místo: Elen Tomanová - 2. A (J. Žáček: Na jahodách)
3. místo: Anna Rusnoková - 2. A (M. Kratochvíl: Pohádka)

II. kategorie (4. a 5. ročník)
1. místo: Eliška Vyskočilová - 4. B (A. Gondelová: O víle)
2. místo: Ludmila Jindřichová - 5. A (neznámý autor: Zima končí), Kateřina Vokáčová – 5. A (M. Kratochvíl: Ztracená teta)
3. místo: Antonio Dumitru Norek - 5. A (K. Šiktanc: Vosa parádnice)

Všem účastníkům soutěže děkujeme za snahu a pěkné zážitky a vítězům gratulujeme!

Hodně štěstí přejeme Anně Zábrodské, která bude školu reprezentovat v okresním kole v DDM v Blovicích 11. března 2020.

Mgr. L. Blovská