Aktuality 2022/2023

„Hranice mého jazyka znamenají limity mého světa.“

Vloženo 06. 03. 2023, autor Kateřina Pyšná, zhlédnuto 587x

Výuka cizího jazyka je pro žáky mnohdy velkou neznámou. Cesta ke správnému uchopení jazyka je běh na dlouhou trať. Nejdůležitější je však nadšení a chuť se v jazyce posouvat dál.

Mým primárním cílem je žáky motivovat, aby získali sebedůvěru a radost z každého jejich pokroku. Ideální je také využít četby v anglickém jazyce, poslech hudby, sledování seriálů nebo filmů bez titulků. Pro většinu žáků, kteří jsou v angličtině začátečníky, je to ale nereálné.

Proto jsem se snažila žákům zprostředkovat tzv. „dopisní přátelství“. Zároveň jsem touto formou chtěla někoho potěšit. Minulý školní rok jsme úspěšně navázali kontakt s charitativní společností Goodwill Children’s home se sídlem v Bristolu ve Velké Británii. Podařilo se nám najít dopisní přátele. Jedná se o sirotky žijící v sirotčinci ve městě Tamil Nadu v Indii. Toto mezikulturní spojení je pro žáky obrovským přínosem. Vzhledem k tomu, že jsou indické děti rovněž začátečníky, skvěle se spolu písemnou formou dorozumí. Předávají si své zážitky, radosti a zkušenosti z prostředí, které je jim blízké a tomu druhému naprosto cizí. Vzájemně si představují, jak probíhá výuka u nich ve škole, jaké jsou jejich sny a přání. Žáci tímto způsobem rozvíjí svou slovní zásobu, zdokonalují své vyjadřovací schopnosti a učí se empatii vůči jiným etnikům. Některé žáky pátých, šestých a sedmých tříd již přes rok pojí pouto přátelství s dětmi, které žijí v těchto dalekých končinách.

Děkuji žákům za jejich spolupráci a touhu tato přátelství posilovat i nadále.

Kateřina Pyšná