Projekt Památný strom ...ještě jednou

Vloženo 18. 06. 2010, autor Mgr. Jana Houšková a žáci 9.A

V loňském roce 6. 2. 2009 jsme na stránkách školy informovali o předání podnětů k vyhlášení památných stromů na Spálenopoříčsku. Pracovali jsme na něm od roku 2008 při vyučování i ve volném čase. K vyhlášení jsme navrhli celkem 15 stromů včetně několika skupin. 20. 4. 2009 Městský úřad Sp. P. vybral 3 vhodné (lípy na náměstí, lípy za střelnicí, jasan u zámku) a zahájil příslušná správní řízení. V březnu letošního roku byl jeden námi navržený strom (majestátní jasan před vchodem na nádvoří zámku) jako památný skutečně vyhlášen. Byli jsme poctěni úkolem vybrat mu jméno. Podali jsme 30 návrhů, po hlasování prošlo 11 jmen, které jsem předali Radě městského úřadu. Ten z našich návrhů vybral jméno Zámecký velikán. 17. 6. 2010 se konalo slavností odhalení desky našeho památného stromu. Tu jsme také s panem školníkem pomáhali vyrobit, umístili ji na dřevěný stojan a zabudovali k Zámeckému velikánu. Slavostního odhalení se zúčastnili: Zástupci Krajského úradu Plzeňského kraje paní M. Kašparová a L. Janoušková, pan starosta P. Čížek, místostarosta pan J. Jindřich, pan J. Louda, ředitel školy pan J. Šeffl, místopředseda školské rady, pan V. Šašek, dopisovatel Spálenopoříčského zpravodaje pan V. Karásek, redaktorka Plzeňského deníku paní K. Černá a zejména my, žáci 9.A s paní učitelkou Houškovou.

Nejprve jsme zazpívali písničku Stromy od Zdeňka Svěráka, odhalili desku a pak všichi přítomní pěkně ocenili náši práci.

Žáci 9.A + p. uč. J. Houšková