Aktuality 2023/2024

Velikonoce na zámku

Vloženo 12. 03. 2024, autor Mgr. Ivana Horová a Mgr. Valerie Cuplová, zhlédnuto 246x

Blíží se Velikonoce, a tak se děti ze 4. A a 5. A vypravily získávat nové poznatky o těchto svátcích do Muzea jižního Plzeňska v Blovicích. Paní průvodkyně nás postupně seznamovaly s tím, jak dříve probíhala doba postní a velikonoční.

Vycházely z pamětí Marie Hraničkové, dcery zámeckého zahradníka Františka Nejdla, která s láskou vzpomíná na své dětství prožité na počátku 20. století na Hradišti, kde byl její otec ve službách hraběte Jana Palffyho z Erdödu. A tak jsme se díky malé Marušce seznámili se všemi nedělemi předvelikonočního období, s jejich názvy, se zvyky, které se k nim vážou. Doba před Velikonocemi byla dříve plná různých obyčejů, naše děti nejvíce zaujala tradice vynášení Morany na Smrtnou neděli. Jedná se o prastarý rituál, jehož smyslem je rozloučit se především se zimou, ale také se vším trápením, které lidi sužuje. Smrtná neděle se slaví dva týdny před Velikonocemi, je to předposlední postní neděle.

Každá třída si proto z přírodních materiálů vyrobila svoji Moranu. Čtvrťáci ji vypustili do Úslavy ještě před odjezdem, zamávali nejen jí, ale také končící zimě. Páťáci si svoji Moranu odvezli do školy a vhodí ji do vody až v pátek před Smrtnou nedělí.

Kromě Morany si děti vyrobily pod vedením paní průvodkyně jarní dekoraci – ptáčka na větvi.

Zatímco šli čtvrťáci házet do vody Moranu, děti z 5.A si prohlédly kapli sv. Ondřeje, usadily se v ní a díky Dianě, Sabině a Sofii si udělaly koncert z vlastních zdrojů, když děvčata zahrála na piano.

Celou návštěvu zámku jsme zakončili nákupem suvenýrů a dárků. Po příjezdu do školy žáci obou tříd získané informace a zážitky uplatnili v krátké slohové práci.

Už se těšíme na další výpravu za novými poznatky!

Mgr. Ivana Horová a Mgr. Valerie Cuplová